Wielka symfonia organowa / Humala / Coppey / Ospital - NOSPR
Wielka symfonia organowa / Humala / Coppey / Ospital
Szanowni Państwo,
z przyczyn niezależnych od NOSPR nastąpiła zmiana dyrygenta koncertu. Tego wieczoru orkiestra wystąpi pod batutą Alexandra Humali, który zastąpi Pierre’a Bleuse’a.
Drodzy Goście NOSPR!
W związku z wydarzeniami odbywającymi się równolegle w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz Spodku, liczba dostępnych miejsc parkingowych w Strefie Kultury jest w znacznym stopniu ograniczona. Zachęcamy do wybierania komunikacji zbiorowej, miejskiej, taxi lub w miarę możliwości dotarcia do NOSPR pieszo.
Przed koncertem prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Przed koncertem, o godz. 18.30, zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie z Jakubem Puchalskim, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Wejście na prelekcję jest bezpłatne, do uczestnictwa w prelekcji uprawnia okazanie karty abonamentowej lub biletu na koncert.
Trzy odcienie, trzy postawy, trzy kompozycje. Francuz, Camille Saint-Saëns, bliższy był niemieckiemu akademizmowi, z wpływami Liszta i Wagnera. Do uważanej za artystyczny szczyt jego twórczości III Symfonii c-moll op. 78 przylgnęła nazwa „Organowej”. Potężny instrument nie jest tu jednak traktowany solistycznie, lecz stanowi istotne dopełnienie tchnącej melodyką chorału faktury. Odporny na wszelkie wpływy pedagogów pozostawał zaś ekscentryczny Erik Satie. W popularnych, wolnych walcach Gymnopédies, stworzył rodzaj muzyki niezobowiązującej, uważanej przez wielu za poprzednika ambientu. Instrumentacja Debussy’ego łączy go ze spadkobiercą impresjonizmu, Henrim Dutilleux. Koncert wiolonczelowy „Tout un monde lointain” („Cały odległy świat”)odmalowuje przestrzeń pełną tajemniczych barw i onirycznych wizji. Każdej z pięciu części patronuje inny cytat z Kwiatów zła Charles’a Baudelaire’a.
[Bartosz Witkowski]
Czas trwania koncertu (łącznie z przerwą): ok. 100 min
Przed koncertem prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
- Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko
- Barwy RP
- Ministerstwo Kultury
- EU Fundusz rozwoju reg.
- katowice miasto muzyki dwuznak
Partner Główny koncertów abonamentowych NOSPR w sezonie 2022/2023
Najbliższe koncerty
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR
Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXII”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
AUKSO x Warszawska Orkiestra Sentymentalna / Piosenki przedwojennej Warszawy
Sala koncertowa
Ostatnie bilety