Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji / Kwartet Śląski - NOSPR
Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji / Kwartet Śląski
Wydarzenie w ramach cyklu „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji” (17 kwartetów, 6 koncertów, 1 wykonawca).
Kwartet Śląski – 40 lat doświadczenia, ponad 150 prawykonań dzieł kameralnych, tysiące występów w najsłynniejszych salach koncertowych świata, ponad 60 albumów płytowych, ponad 20 nominacji i 8 statuetek Fryderyk oraz ta najważniejsza: „muzyczny Oscar”, czyli Gramophone Classical Music Award.
Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego zapomnianego, polsko-żydowsko-radzieckiego kompozytora. To dopiero drugi zespół na świecie, któremu udało się sprostać temu wyzwaniu.
W tym sezonie będziemy mieli wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Mieczysława Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji.
Przed nami zatem siedemnaście kwartetów podzielonych między sześć koncertów, cztery grupy dedykacji i jednego wykonawcę!
Otwierający cykl koncert wypełnią kameralne perełki z początkowego etapu twórczości kompozytora – oddające jej złożony, naznaczony piętnem wojennej zawieruchy charakter i przywołujące ważne dla młodego Wajnberga postaci – kwartety nr I, II i III.
I Kwartet skomponowany został przez osiemnastoletniego Mietka – budzącego duże nadzieje studenta fortepianu, który miał już za sobą pierwsze kompozytorskie próby, a tę postanowił zadedykować swojemu profesorowi, Józefowi Turczyńskiemu.
Pisząc utwór, młody artysta nie mógł przewidzieć, że niespełna dwa lata później będzie uciekał przed wojną z jego partyturą pod pachą, zaś w marcu 1940 roku, jako student konserwatorium w Mińsku, ukończy swój II Kwartet dedykowany matce i siostrze, których losy były mu wówczas nieznane.
Trzeciego utworu z tego gatunku kompozytor prawdopodobnie nie miał okazji usłyszeć za życia, mimo że kreśląc go, należał już do Związku Kompozytorów, co zwiększało szanse twórców na prezentację ich dzieł. Utwór czekał na prawykonanie aż do 2007 roku, gdy jako pierwszy publiczności przybliżył go Quatuor Danel.
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Czas trwania koncertu: ok. 70 min
Najbliższe koncerty
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR