Kwartet Śląski - NOSPR
Kwartet Śląski
Szymon Krzeszowiec – skrzypce I
Arkadiusz Kubica – skrzypce II
Łukasz Syrnicki – altówka
Piotr Janosik – wiolonczela
Jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych, działających nieprzerwanie od 1978 r.
W pierwszych latach istnienia doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem muzyków takich formacji, jak LaSalle, Amadeus, Juilliard, Smetana czy Alban Berg Quartet. Dziś Kwartet Śląski cieszy się międzynarodową sławą, koncertując na estradach większości krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Chinach i Korei Południowej.
Występował w wielu renomowanych salach koncertowych, wśród których można wyróżnić: Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, De Singel w Antwerpii, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Salle Pleyel w Paryżu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Jordan Hall w Bostonie, Hoam Art Hall w Seulu czy Palacio de Bellas Artes w Meksyku. Zespół ma w swoim repertuarze kanon arcydzieł literatury kameralnej, równocześnie wiele uwagi poświęca twórczości kompozytorów naszych czasów.
Śląskich kameralistów wyróżnia imponujący dorobek fonograficzny, obejmujący utwory różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej ostatniego trzydziestolecia. Zespół dokonał ponad 50 nagrań płytowych wydanych przez takie wytwórnie, jak CPO, Chandos, ECM, EMI Music Poland, Naxos, Olympia, CD Accord oraz Polskie Radio Katowice. Kilka z nich otrzymało nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii „Album roku – muzyka kameralna” (m.in. płyta z utworami kameralnymi Mieczysława Wajnberga, zrealizowana we współpracy z Piotrem Sałajczykiem), a kilkanaście uzyskało nominację do tej nagrody.
Od 1993 r. formacja jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście, którego dotychczasowe edycje zgromadziły na estradach koncertowych wielu wybitnych artystów z kraju i zagranicy.
Kwartet Śląski jest laureatem licznych nagród i odznaczeń. Spośród najważniejszych należy wymienić: Złoty Krzyż Zasługi (1999), nagrodę Orfeusz za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora podczas festiwalu Warszawska Jesień (2002), Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego (2005), Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008). W 2017 r. zespół otrzymał dwie nagrody Fryderyk w kategoriach „Najlepszy album polski za granicą” i „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” za płytę zawierającą komplet Kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz.
We wrześniu 2017 r. Kwartet Śląski został uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej – Gramophone Classical Music Award w kategorii „Muzyka kameralna” za album Grażyna Bacewicz. Kwartety smyczkowe I–VII, który jest pierwszym nagraniem formacji wydanym przez wytwórnię Chandos. BBC Music Magazine przyznał mu najwyższą ocenę fonograficzną, a kompozycje zarejestrowane na płycie znalazły się wśród najczęściej nadawanych utworów z gatunku muzyki klasycznej w brytyjskich stacjach radiowych.
W sezonie artystycznym 2014/2015 Kwartet Śląski zainaugurował działalność sali kameralnej w nowej siedzibie NOSPR w Katowicach, otrzymując zaproszenie do udziału w cyklicznych koncertach poświęconych różnym zagadnieniom i tematom muzycznym.
Najbliższe koncerty
Kwartet Śląski / Fantazja brytyjska w 110. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika
Sala kameralna