Kwartet Śląski / Arcydzieła z kontrapunktem polskim: Andrzej Panufnik - NOSPR
Kwartet Śląski / Arcydzieła z kontrapunktem polskim: Andrzej Panufnik
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Kwartet Śląski – 45 lat doświadczenia, ponad 150 prawykonań dzieł kameralnych, tysiące występów w najsłynniejszych salach koncertowych świata, ponad 60 albumów, ponad 20 nominacji, 10 statuetek „Fryderyka” i „muzyczny Oscar” – najważniejszy – czyli Gramophone Classical Music Award.
Zespół specjalizuje się w odkrywaniu, propagowaniu i nagrywaniu muzyki polskiej, słynie z prawykonań dokonywanych pod okiem kompozytorów. Porzuca tradycyjny, hierarchiczny model uprawiania muzyki, zamiast tego kładzie nacisk na wymianę pomiędzy muzykami z innych zespołów kameralnych. Częścią owej wymiany są również regularnie odbywające się warsztaty z muzykami, kameralistami czy kompozytorami.
W tym sezonie artyści Kwartetu Śląskiego prezentują arcydzieła muzyki kameralnej ze szczególnym uwzględnieniem dzieł twórców polskich – Witolda Lutosławskiego, Zbigniewa Bargielskiego, Krzysztofa Meyera, Henryka Mikołaja Góreckiego, Joanny Wnuk Nazarowej i Andrzeja Panufnika. Wszystko… z okazji okrągłych urodzinowych rocznic.
8 czerwca przypadają urodziny dwóch bohaterów sobotniego koncertu – Arkadiusza Kubicy, współzałożyciela Kwartetu Śląskiego, i Roberta Schumanna, autora Kwartetu A-dur op. 41, który zabrzmi tego wieczora. Dzieło to o tyleż niezwykłe, że napisane zostało przez pianistę, który lwią część utworów pisał dla siebie, zwłaszcza że doskonale rozumiał wszystkie aspekty i tajniki sztuki pianistycznej. Przyszedł jednak moment, w którym kompozytorowi nie wystarczyły już pianistyczne środki wyrazu. Wtedy zwrócił się ku muzyce kameralnej. Z tego okresu pochodzi właśnie wspomniany Kwartet A-dur. Charakterystycznym motywem, który wykorzystał Schumann, były melodyjne skoki o kwintę czystą. Miały naśladować intonacyjnie okrzyk „Clara!” – tak ponoć wołał do ukochanej żony.
Polskim kontrapunktem będzie II Kwartet smyczkowy „Messages” Andrzeja Panufnika, którego 110. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Muzyka tego twórcy uchodzi za bardziej intelektualną niż emocjonalną, więcej w niej dbania o formę i konceptualności niż słowiańskiej melodyjności.
Z tej ostatniej słyną natomiast kompozycje Antonina Dvořáka, czego doświadczymy w sobotę, słuchając jego II Kwintetu fortepianowego A-dur op. 81 – utworu niezwykle melodyjnego, w którym kompozytor garściami czerpał inspiracje z czeskich melodii ludowych.
Muzykom Kwartetu Śląskiego towarzyszyć będzie Michał Szymanowski, który w XVIII Konkursie Chopinowskim dosłownie otarł się o finał – widziało go w nim wielu krytyków.
Alexandra Kozowicz
Czas trwania koncertu (z przerwą): ok. 90 minut
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet kameralny” lub dowolny, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Sprawdź najbliższe koncerty w tym cyklu
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Najbliższe koncerty
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna