NOSPR / Todorow / Symfonia rewolucyjna - NOSPR
NOSPR / Todorow / Symfonia rewolucyjna
Johann Nepomuk Hummel tworzył na przełomie dwóch epok – klasycyzmu i romantyzmu. W młodości uczył się u Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta, później przyjaźnił się z Ludwigiem van Beethovenem, a jeszcze później także z młodym Fryderykiem Chopinem, który cenił jego twórczość i inspirował się nią, pisząc swoje wczesne dzieła. Koncert Es-dur na trąbkęHummla powstał w 1803 roku z myślą o wiedeńskim wirtuozie tego instrumentu Antonie Weidingerze, a jego prawykonanie podczas koncertu noworocznego w styczniu 1804 roku uświetniło objęcie przez twórcę stanowisko koncertmistrza na dworze księcia Nikolausa II Esterházego. Soliście towarzyszy tu niewielka orkiestra złożona z fletów, klarnetów, obojów, waltorni, kotłów i smyczków. Nastrój jest pogodny, a elementy wirtuozowskie w sugestywny sposób łączą się z lirycznymi.
I Symfonia C-dur Ludwiga van Beethovena powstała w tym samym czasie, co dzieło Hummla. Jej prawykonanie odbyło się w kwietniu 1800 roku w Wiedniu, a silne wrażenie, jakie wywarła ta kompozycja pomogło umocnić jej twórcy pozycję na tamtejszej scenie muzycznej. Komentatorzy zwracali uwagę na rewolucyjność tego dzieła: na zaskakujące przejścia z jednej tonacji do drugiej, ostre i niespodziewane akcenty rytmiczne, a także zwiększenie autonomii instrumentów dętych drewnianych. Paradoksalnie późniejsi badacze lubili raczej podkreślać fakt, że w tym wczesnym dziele Beethovena odnaleźć można jeszcze wiele zupełnie naturalnych u dość młodego kompozytora wpływów twórczości Haydna i Mozarta. Prawda leży pośrodku – jest to dzieło, w którym zdobycze wcześniejszych pokoleń doczekały się twórczego przekształcenia przez progresywnie zorientowanego twórcę.
Oskar Łapeta
Czas trwania koncertu: ok. 70 minut
Sprawdź pozostałe koncerty tej serii
Przystanek Poranek—bezpłatne warsztaty dla dzieci między 4. a 9. rokiem życia, których rodzice lub inni opiekunowie przebywają na poranku symfonicznym. Obowiązują zapisy.
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Najbliższe koncerty
Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXII”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
AUKSO x Warszawska Orkiestra Sentymentalna / Piosenki przedwojennej Warszawy
Sala koncertowa
Brak biletówDźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR
JazzKLUB / Tomeka Reid Quartet / Trzy strunowe i perkusja w post-bopowym galopie
Sala kameralna
Ostatnie bilety