Finał Konkursu Szymanowskiego / skrzypce - NOSPR
Finał Konkursu Szymanowskiego / skrzypce
Zapraszamy na transmisję na żywo:
W muzyce Karola Szymanowskiego skrzypce są symbolem przyjaźni i miłości. Wieloletnia serdeczna przyjaźń łączyła kompozytora z genialnym wirtuozem Pawłem Kochańskim, który po wyjeździe z Polski został profesorem nowojorskiej Juilliard School. Kochański inspirował Szymanowskiego i towarzyszył mu w drodze, która doprowadziła do powstania dwóch fenomenalnych koncertów skrzypcowych.
Miłością darzył Szymanowski swój, jak mówił, „lud z wyboru”, podhalańskich górali. Echa ich muzyki w jego dziełach najpiękniej wydobywają właśnie skrzypce. Konkurs im. Karola Szymanowskiego wyłoni skrzypków, którzy sens tej miłości i przyjaźni potrafią wypowiedzieć najpełniej.
Konkurs Szymanowskiego odbywa się co 5 lat w 4 kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym, podczas którego zostaną wykonane zwycięskie utwory.
Wydarzenie to jest szansą dla wybitnych młodych artystów. Szansą, by swej karierze nadać rozmach i tempo. Szansą, by stać się artystą rozpoznawalnym dla świata. A także, by zdobyć wysoką nagrodę. Pula nagród wynosi blisko €300.000!
Finał odbywa się w Sali Koncertowej NOSPR.
Szczegółowy program zostanie opublikowany po wyłonieniu finalistów.
Pełny harmonogram konkursu dostępny jest tutaj.
Więcej informacji o Konkursie tutaj.
Jeśli planujesz śledzić zmagania uczestników przesłuchań finałowych oraz wziąć udział w uroczystej gali wieńczącej konkurs kup bilety na wszystkie koncerty finałowe oraz galę z 20% zniżką w ofercie „Mój Karnet”.
Oferta dostępna w kasach NOSPR oraz poprzez rezerwacje telefoniczne.
Czas trwania ok. 180 min.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Najbliższe koncerty
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna