Sonya Yoncheva / Domingo Hindoyan / NOSPR - transmisja live / plener Festiwal Katowice Kultura Natura - NOSPR
Sonya Yoncheva / Domingo Hindoyan / NOSPR - transmisja live / plener / Festiwal Katowice Kultura Natura
Audiobook Festiwalu Katowice Kultura Natura — Tęsknota i pragnienie
Plenerowy pokaz transmisji koncertu
Zapraszamy do wspólnego oglądania streamingów z koncertów festiwalu Katowice Kultura Natura w kinie plenerowym ustawionym specjalnie na tę okazję. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o 19:30, a wstęp na pokazy jest bezpłatny. Publiczność zobowiązana będzie do zachowywania dystansu oraz noszenia maseczek.
Festiwal Katowice Kultura Natura na antenie radiowej DwójkiFestiwal Katowice Kultura Natura zagości także na antenie i stronach internetowych Programu II Polskiego Radia. NOSPR/Sonya Yoncheva/Domingo Hindoyan - transmisja na żywo na antenie Programu II Polskiego Radia w audycji Filharmonia Dwójki o godz. 19.30 oraz na stronie www.polskieradio.pl/Dwojka i w social mediach Dwójki.
___________________________________________
Teksty pieśni - Henri Duparc (pdf)
W roku ukończenia przez Debussy’ego Peleasa i Melizandy (1895) angielska aktorka Patrick Campbell zapytała kompozytora, czy nie mógłby z fragmentów opery ułożyć suity, która funkcjonowałaby jako muzyka teatralna do angielskiego wystawienia dramatu Maeterlincka. Debussy propozycję odrzucił. Trzy lata później skomponowania muzyki podjął się Gabriel Fauré, który w ciągu zaledwie miesiąca napisał 19 fragmentów muzycznych. Mimo sukcesu angielskiego przedstawienia, muzyka w oryginalnym kształcie nie została opublikowana. Cztery fragmenty zostały przez Faurégo ponownie zorkiestrowane i złożyły się na popularną dzisiaj suitę orkiestrową
„Niedoskonałe, ale błyskotliwe” – w takich słowach Maurice Ravel wypowiedział się o pieśniach Henri Duparca. Ten mało znany kompozytor pozostawił po sobie szesnaście pieśni, które stanowią szczyt osiągnięć francuskiej muzyki wokalnej końca XIX wieku. Pełne emocjonalnej intensywności, opowiadają o tęsknocie za miłością, bezcelowych poszukiwaniach, nieobecności, rozczarowaniu i śmierci. Natomiast pastelowa partytura poematu symfonicznego Duparca Aux étoiles („Pod gwiazdami”; 1874, rew. 1911) przechodzi od brzmień gęstych i ciemnych do miękkich i ulotnych, a o jej kolorycie decydują zwłaszcza smyczki.
Pasją Alberta Roussela było morze i muzyka. Mając lat 25 wystąpił z marynarki i podjął prywatne lekcje muzyki, a następnie uczył się w Schola Cantorum w Paryżu. Początkowo muzyka Roussela pozostawała pod wpływem impresjonizmu i kultur egzotycznych. Pod koniec lat 20. zaczął rozwijać własny styl, który charakteryzuje się lekkością, zrównoważeniem formy i środków wyrazu, i wpisuje się w estetykę neoklasycyzmu. Jednocześnie pojawiło się w jego twórczości zainteresowanie greckimi tematami mitologicznymi, czego świadectwem jest balet Bachus i Ariadna (1930), z którego kompozytor stworzył dwie popularne suity orkiestrowe.
Wojciech Stępień
___________________________________________
Zachęcamy do wysłuchania prelekcji red. Andrzeja Sułka poświęconej programowi koncertu:
Szanowni Państwo,
mieliśmy ogromną nadzieję, że uda nam się spotkać z Państwem w sali koncertowej NOSPR podczas Festiwalu Katowice Kultura Natura, ale to jeszcze nie jest ten moment. Zapraszamy na transmisje live wszystkich koncertów odbywających się w ramach tegorocznej edycji. Bądźcie z nami i wspaniałymi gośćmi festiwalu podczas tego niezwykłego święta muzyki. Do usłyszenia!
Informację o możliwych formach rozliczenia środków za bilet na ten koncert znajdą Państwo tutaj.
Organizator
Współorganizatorzy
NOSPR współfinansują
Partner motoryzacyjny
Partner
Patroni medialni
Najbliższe koncerty
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR