Instytucje przyszłości - współpraca NOSPR i Konserthuset Stockholm - NOSPR
Sezon 24/25
Instytucje przyszłości - współpraca NOSPR i Konserthuset Stockholm
Bardzo udana współpraca artystyczna i organizacyjna trzech instytucji, rozpoczęta pod koniec roku 2021, jest z dużym powodzeniem realizowana również w roku bieżącym w formie projektu: „Instytucje przyszłości 2024-2025 - zadanie realizowane we współpracy z Konserthuset Stockholm i z Instytutem Polskim w Sztokholmie”.
Zadanie łączy trzy ścieżki tematyczne programu, koncentrując się na dwóch głównych: ukazaniu bogactwa polskiej kultury, zwłaszcza polskiej muzyki współczesnej, stającej się autentycznym i ciekawym źródłem inspiracji i twórczej aktywności na różnych polach; ze ścieżką drugą – promowaniem obrazu nowoczesnej Polski poprzez prezentowanie potencjału wiodącej polskiej instytucji działającej w obszarze kultury, jej innowacyjności, oryginalnej wizji zagospodarowania dziedzictwa kulturowego i wysoko wykwalifikowanych, zaangażowanych kadr.
Niezwykle istotne w realizacji zadania jest ogromne zaangażowanie ze strony głównego partnera zagranicznego – Konserthuset Stockholm, zwłaszcza w zakresie zagadnień merytorycznych, promocyjnych i organizacyjnych.
Pierwszy z koncertów organizowanych w ramach tegorocznej odsłony projektu odbył się 31 maja 2023 r. w Millesgården w Sztokholmie. W programie znalazły się następujące utwory: Józef Koffler – Kwartet smyczkowy nr 2 „Ukraińskie szkice”, Aleksander Tansman – „Tryptyk” na kwartet smyczkowy oraz wybór pieśni Mieczysława Karłowicza w opracowaniu na baryton i kwintet smyczkowy. Wykonawcami koncertu byli młodzi muzycy związani z programem Akademia NOSPR: Aleksandra Rymarowicz – skrzypce, Maryia Traihel – skrzypce, Dorota Malmor – altówka, Monika Wursten – wiolonczela, Jianmeg Li – kontrabas oraz Jarosław Kitala – baryton.
Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem i bardzo dobrym odbiorem publiczności. Na uwagę zasługuje niezwykłe miejsce realizacji – Muzeum w w Millesgården. To dom artysty zbudowany w 1908 roku przez rzeźbiarza Carla Millesa i jego żonę malarkę Olgę Milles; obecnie znane muzeum z kolekcją antyków, rozległym ogrodem rzeźb, galerią sztuki, sklepem muzealnym i restauracją. Działalność koncertowa jest nowością w tym miejscu, została zapoczątkowana z inicjatywy Kariny Svensson i Jonatana Samuelssona z partnerskiej instytucji NOSPR - Konserthuset Stockholm, a koncert z muzyką polską wspaniale wpisał się w zapotrzebowanie sukcesywnie zwiększającej się z każdym kolejnym organizowanym koncertem publiczności.
Kolejne plany koncertowe w ramach współpracy to występ połączonych Akademii orkiestrowych – Akademii NOSPR i RSPO Orchestra Academy w Konserthuset Stockholm jesienią 2024 roku.
Zadanie „Instytucje przyszłości 2024-2025” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 440 000 złotych w ramach programu Kultura Inspirująca.
Inne cykle edukacyjne
Kalejdoskop
Koncerty dla szkół podstawowych
HACK4MUSIC
Audycje organowe
dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Koncerty przyjazne sensorycznie: „Pianissimo” i „Espressivo”
Grupa Rodzina
Koncerty dla całych rodzin
Dźwięki w nas i wokół nas
Warsztaty dla rodzin z dziećmi z wyzwaniami rozwojowymi (3-6lat)
Od ucha do ucha
Warsztaty dla dzieci (2-4 lat)
Oprowadzania specjalne w ramach projektu "Tradycja i nowoczesność na 10-lecie nowej siedziby NOSPR"
Pierwsze Kroki
Zajęcia dla rodziców z dziećmi (19 miesięcy-2 lat)