Warsztaty dla grup osób z wyzwaniami rozwojowymi - NOSPR
Sezon 24/25
Warsztaty dla grup osób z wyzwaniami rozwojowymi
Założeniem i celem naszych zajęć jest dotarcie do każdego uczestnika, do jego wrażliwości, niezależnie od stopnia niepełnosprawności. Pragniemy uczynić muzykę dostępną dla każdego, dlatego w naszej ofercie warsztatowej w nadchodzącym sezonie znajdzie się muzyczna przestrzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, a także dla osób niewidomych oraz niesłyszących. Warsztaty oparte są głównie na śpiewie, grze na instrumentach, tańcu, ruchu (z uwzględnieniem ograniczeń w zakresie sprawności fizycznej/motorycznej – dostosowanie do indywidualnych możliwości uczestników), różnorodnych zabawach muzyczno- rytmicznych, zabawach integracyjnych z wykorzystaniem chustek, szarf, chusty klanza, stanowiących również doskonały materiał do wizualizacji muzyki.
Podczas warsztatów dla niedowidzących i niewidomych kładziemy szczególny nacisk na sensorykę i jej ogromne znaczenie w odkrywaniu muzyki i jej oddziaływaniu na wszystkie zmysły, ze szczególnym uwzględnieniem jednoczesnych bodźców słuchowych i dotykowych.
Warsztaty dla osób niedosłyszących i niesłyszących opierają się na pozasłuchowym „słyszeniu” dźwięków – odbieraniu fal dźwiękowych, a co za tym idzie zjawisk muzycznych, drogą zupełnie inną niż za pośrednictwem narządu słuchu.
Uczestnicy warsztatów mają okazję pokonać zahamowania, chwilowo zapomnieć o ograniczających je trudnościach. Pragniemy zachęcić ich do samodzielnego poszukiwania, tworzenia, eksperymentowania. Zajęcia prowadzone są w atmosferze zabawy, dającej radość uczestnikom i osobom prowadzącym, pomagają odreagować trudne emocje i napięcia, ułatwiają relaksację.
Muzyka ma w sobie bardzo duży potencjał społeczny i emocjonalny. Jak pisze norweski muzykoterapeuta Even Ruud; „bycie zaangażowanym w muzykę oznacza silniejsze poczucie tożsamości i stopniowe dążenie do poprawy swojej jakości życia”. Taką zasadą będziemy się kierować się również w ramach naszych spotkań.
Termin: środy godz. 11.30.-12.15.
Terminy ustalane są indywidualnie - WYŁĄCZNIE MAILOWO: warsztaty@nospr.org.pl
Prowadzenie: dr Sara Knapik-Szweda
Bilety w cenie 1 zł.
dr Sara Knapik-Szweda - certyfikowana muzykoterapeutka MT-C, pedagog osób z niepełnosprawnością, tutorka, superwizorka oraz pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów. Pracuje na oddziale neonatologicznym z rodzinami w Miejskim Szpitalu w Rudzie Śląskiej oraz w swoim gabinecie muzykoterapeutycznym Muzka – gdzie prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe z dziećmi, z młodzieżą oraz dorosłymi. Specjalizuje się w pracy z małymi dziećmi i ich rodzinami (zwłaszcza z nauroróżnornodościa – zaburzeniami ze spektrum czy ADHD) oraz z wcześniakami. Współpracuje z wieloma muzykoterapeutami polskimi i zagranicznymi. Autorka książki: „Znaczenie technik muzykoterapeutycznych we wsparciu rozwoju dziecka z autyzmem” (Wydawnictwo Difin 2020).
Inne cykle edukacyjne
Audycje organowe
dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych
„Na miłość do skrzypiec nigdy nie jest za późno”
warsztaty skrzypcowe dla dorosłych (indywidualne i grupowe)
Oprowadzania specjalne w ramach projektu "Tradycja i nowoczesność na 10-lecie nowej siedziby NOSPR"
Spacery dźwiękowe
dla grup zorganizowanych – dzieci, młodzież, dorośli
Czas na muzykę - warsztaty dla seniorów
Warsztaty dla dyrygentek i dyrygentów z Marin Alsop
Rodzinne muzykowanie "Od ucha do ucha"
wiek uczestników: 4 – 105 lat
Instytucje przyszłości - współpraca NOSPR i Konserthuset Stockholm
Od ucha do ucha
Warsztaty dla dzieci (2-4 lat)