O nas - NOSPR
Siedziba
Przez lata rytm życia Katowic wyznaczały kopalnie. Zamknięte w okresie transformacji ustrojowej pozostawiły po sobie pustkę i połacie nieużytków w centrum miasta.
(…) dźwięk był tak czysty. Mogłem wszystko usłyszeć, wszystko brzmiało przejrzyście
Dziś postindustrialny teren znów tętni życiem - tym razem kultury. Obok sali koncertowej NOSPR ulokowano tu Muzeum Śląskie i Centrum Kongresowe. Ten kompleks budynków, wraz z sąsiadującą ikoną - Spodkiem, tworzy nową jakość na miarę współczesnych ambicji stolicy Śląska. Bo Katowice to miasto w biegu, przeobrażające się, lecz nie zapominające o swoich korzeniach.
Taka jest zaprojektowana przez studio Tomasza Koniora nowa siedziba NOSPR. Nowoczesna, ale zanurzona w dawnym kontekście, co widać już od zewnątrz. Filary z cegieł, chropowate na powierzchni, gładkie i jaskrawoczerwone we wnękach, przypominają okna familoków górniczego osiedla Nikiszowiec. A i w środku wciąż jest tu fabryka. W ponad 400 pomieszczeniach rozlokowano biura, garderoby, sale prób, studia nagraniowe, restaurację i przestrzeń rekreacji. Wnętrze NOSPR to harmonia materiałów: betonu, marmuru i drewna. Teren wokół siedziby wypełnia letni amfiteatr oraz zaprojektowany bez nuty improwizacji zielony labirynt z grabu. Taki gatunek drzew doradził bowiem projektantom sam Krzysztof Penderecki, zapalony dendrolog.
Serce budynku to monumentalna bryła z barwionego betonu kryjąca salę koncertową na 1800 miejsc. Ta wielka sala urzeka kameralnością. Widownia otacza scenę ze wszystkich stron skracając dystans między muzykami a publicznością.
Nad akustyką sali NOSPR czuwał mistrz w swoim fachu - Yasuhisa Toyota z Nagata Acoustics, mający w portfolio realizacje dla najlepszych sal koncertowych świata. Doskonała akustyka pozwala wychwycić każdą nutę płynącą ze sceny i każdy szelest z widowni. Pobrzmiewa w niej coś jeszcze. To genius loci. I dlatego, jak dawniej, najważniejsze pozostało to, co wydobywa się z głębi…
Nieprzeciętne możliwości tego miejsca znajdują szerokie uznanie publiczności, artystów i środowiska muzycznego, czego dowodem jest przyjęcie NOSPR do organizacji ECHO skupiającej najbardziej prestiżowe sale koncertowe w Europie.
Rozwijaj z nami online
Najbliższe koncerty
Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXII”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
AUKSO x Warszawska Orkiestra Sentymentalna / Piosenki przedwojennej Warszawy
Sala koncertowa
Brak biletówDźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR