Wirtuozi nowej muzyki - NOSPR
Wirtuozi nowej muzyki
Przed koncertem prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Jan Tyranowski – duchowy mistrz Karola Wojtyły – wzbudzić miał w przyszłym papieżu zainteresowanie pismami św. Jana od Krzyża, które spowodowały jego przemianę wewnętrzną, a w konsekwencji wstąpienie do seminarium duchownego.
Inspirowany postacią Tyranowskiego utwór Miłosza Jana Pluty podzielony jest na 3 części:
1) portret Jana Tyranowskiego;
2) fuga niepokoju;
3) przemienione serce.
Zdobył II miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Patri Patriae organizowanym przez POSM II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także nagrodę specjalną Orkiestry Muzyki Nowej, którą jest wykonanie podczas cyklu koncertowego orkiestry w sali kameralnej NOSPR.
Z inicjatywy Orkiestry Muzyki Nowej powstała natomiast kompozycja Denuo Tomasza Skweresa. Składa się z pięciu części napisanych do wierszy Marii Skweres, odnoszących się do problemu odnalezienia się jednostki w wielofunkcyjnej maszynie, jaką jest współczesne miasto. Szukanie izolacji, która ma pomóc przetrwać, potrzeba ukrywania oraz chronienia indywidualnej wrażliwości, wreszcie uznanie konieczności wtopienia się w jednolite skupiska bloków i kamienic uważanych powszechnie za wspólny, tętniący życiem organizm miasta – to główne myśli przekazane przez autorkę. Mają one swoje odbicie w warstwie dźwiękowej utworu zbudowanego na zasadzie kontrastu między orkiestrowym tutti – reprezentującym zbiorowość, a intymnymi pasażami solowych instrumentów – reprezentującymi wrażliwe, samodzielne, całkowicie odrębne jednostki ludzkie.
Utwór Flash Agaty Zubel został zamówiony przez Koussevitzky Music Foundation, Library of Congress i prawykonany we wrześniu 2022 r. podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” przez amerykański zespół Talea Ensemble. Wirtuozowska partia perkusji zapisana jest częściowo notacją tradycyjną, częściowo zaś za pomocą obrazów – kolorowych zdjęć krajobrazów, które stanowią inspirację i podstawę twórczej improwizacji.
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Czas trwania koncertu: ok. 70 min
Utwór Tomasza Skweresa został dofinansowany przez Austriackie Ministerstwo Kultury oraz SKE Soziale & Kulturelle Einrichtungen
Najbliższe koncerty
Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXII”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
AUKSO x Warszawska Orkiestra Sentymentalna / Piosenki przedwojennej Warszawy
Sala koncertowa
Brak biletówDźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR
JazzKLUB / Tomeka Reid Quartet / Trzy strunowe i perkusja w post-bopowym galopie
Sala kameralna
Ostatnie biletyKalejdoskop / Muzyczne indywidualności / klasy 1-3
Sala kameralna