Orkiestra Muzyki Nowej / Prasqual - NOSPR
Orkiestra Muzyki Nowej / Prasqual
Koncert jest przeznaczony dla osób dorosłych. Podczas koncertu będzie stosowane światło stroboskopowe.
Canti Lussuriosi e Seriosi (Śpiewy lubieżne i poważne) / Rozmowy i Śpiewy o Miłości powstały w 2021/2022 i zbudowane są na napięciu między dwoma tekstami.
Pierwszym z nich jest arcydzieło poezji renesansowej: Sonetti Lussuriosi (Sonety lubieżne) włoskiego poety Pietro Aretino (1492–1556). To cykl bardzo odważnej poezji erotycznej w formie dialogów odbywających się z reguły podczas aktu miłosnego. Kochankowie rozmawiają ze sobą w niezwykle bezpośredni, czasem dosadny, czasem zabawnie lekki sposób i wyrażają swoje pragnienia i spostrzeżenia bez najmniejszego poczucia wstydu.
Drugim tekstem jest Pieśń Słoneczna św. Franciszka z Asyżu. Ten porywający w swojej genialnej prostocie hymn na cześć całego Stworzenia, napisany prawdopodobnie na początku 1225 roku, uważany jest za pierwsze świadectwo literatury włoskiej i najstarszy zabytek poezji w języku volgare.
Na pierwszy rzut oka połączenie tych tekstów mogłoby wydawać się obrazoburcze. Mimo ogromnych różnic w języku i strukturze, oba poruszają się jednak w stanach ekstremalnych: ekstazy erotycznej (Aretino) i ekstazy religijnej – miłosnego połączenia się z całym Stworzeniem i „roztopienia” w Absolucie (św. Franciszek).
Oba te światy spotykają się w utworze i wchodzą ze sobą w dialog, a ich przeniknięcie się może mieć niespodziewane konsekwencje.
Kontrast ten słyszalny jest w obsadzie: to siedzące naprzeciw siebie dwa zespoły („ciała dźwiękowe”) w dwóch różnych strojach (442 i 435 Hz) oraz dwie solistki – sopran i mezzosopran.
Trzecim światem jest opowieść recytatora. Ten świat doświadczenia codziennej miłości to także głos „rozsądku”, który przywraca dalekim eskapadom właściwą perspektywę. Recytator nie tylko przeżywa, ale też rozmyśla o miłości. I tak jak niektóre doświadczenia są możliwe tylko w ekstremalnych sytuacjach, nie mniej ważne jest zakorzenienie w codzienności i rzeczywistości: codzienna uwaga, spokojna przystań, z której możliwe są nawet najdalsze podróże. Głównym motywem recytatora jest doświadczanie miłości poprzez „wnikanie”. Miłosne wnikanie jest wspólnym ześlizgnięciem się w szczelinę rzeczywistości, która chroni kochanków i ich miłość przed światem.
[Prasqual]
Czas trwania koncertu: ok. 70 min
Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego "Dyrygent-rezydent", finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Najbliższe koncerty
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR