NOSPR, Alexander Liebreich i Garrick Ohlsson / Szymanowski, Lutosławski, Brahms - NOSPR
NOSPR, Alexander Liebreich i Garrick Ohlsson / Szymanowski, Lutosławski, Brahms
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Przed koncertem, o godz. 18.30, zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie z Różą Światczyńską, która omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Wejście na prelekcję jest bezpłatne, do uczestnictwa w prelekcji uprawnia okazanie karty abonamentowej lub biletu na koncert.
Z kolei po koncercie zapraszamy na spotkanie z Alexandrem Liebreichem - Dyrektorem Artystycznym i I Dyrygentem NOSPR w latach 2012-2019. Rozmowa odbędzie się w sali koncertowej, a poprowadzi ją Piotr Krasnowolski. Czas trwania spotkania: ok.30 minut.
Prawykonanie Uwertury E-dur Karola Szymanowskiego odbyło się w ramach inicjatywy, która w perspektywie historii okazała się wydarzeniem przełomowym – w 1906 roku, podczas pierwszego koncertu członków Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów Polskich, z udziałem Orkiestry Filharmonii Warszawskiej pod batutą Grzegorza Fitelberga. Pełna ekspresji, utrzymana w straussowskim stylu Uwertura została wówczas uznana za przejaw ultranowoczesnej postawy Szymanowskiego. Przeinstrumentowana w latach 1912–1913, weszła na stałe do kanonu orkiestrowego, choć zdaniem wielu trudno odnaleźć w niej rys prawdziwej indywidualności kompozytorskiej. Nie da się tego powiedzieć ani o Livre pour orchestre, arcydziele okresu aleatoryzmu kontrolowanego w twórczości Witolda Lutosławskiego, ani o symfonizującym II Koncercie fortepianowym Johannesa Brahmsa, powstałym 22 lata po sukcesie I Koncertu d-moll. Przed nami spotkanie porywczej muzycznej młodości z pełną energii dojrzałością wieku średniego.
Dorota Kozińska
Czas trwania koncertu (łącznie z przerwą): ok. 100 min
Partner Główny koncertów abonamentowych NOSPR w sezonie 2023/2024
Najbliższe koncerty
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna