Guitar czy sitar? / NOSPR / Foster / Kuropaczewski - NOSPR
Guitar czy sitar? / NOSPR / Foster / Kuropaczewski
Przed koncertem prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Przed koncertem, o godz. 18.30, zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie z Andrzejem Sułkiem, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Wejście na prelekcję jest bezpłatne, do uczestnictwa w prelekcji uprawnia okazanie karty abonamentowej lub biletu na koncert.
Początki europejskiej gitary nie są jasne, badacze przypuszczają, że wyewoluowała z lutni i hiszpańskiej vihueli. Nazwa ma korzenie greckie, a być może nawet jeszcze wcześniejsze, bliskie perskiemu sitarowi. Choć jej największa popularność przypada na wiek XIX i XX, wcześniej kompozytorzy także po nią sięgali – w tym Antonio Vivaldi. Jego Koncert D-dur RV 93, pierwotnie na lutnię, ujmuje w drugiej części oryginalną barwą instrumentu szarpanego zestawionego ze smyczkami pizzicato. Utwór barokowy zostanie skonfrontowany z prawykonaniem Koncertu Marca Neikruga, współczesnego amerykańskiego pianisty i kompozytora, bliskiego estetyce postmodernizmu. Całość dopełnią popularne Tańce węgierskie oraz majestatyczna III Symfonia F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa, z zawartym w pierwszej części motywem F-As-F, czyli zaszyfrowanym mottem kompozytora: Frei aber froh („wolny, ale szczęśliwy”).
[Bartosz Witkowski]
Czas trwania koncertu (łącznie z przerwą): ok. 100 min
Partner Główny koncertów abonamentowych NOSPR w sezonie 2022/2023
Najbliższe koncerty
MIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
MIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
JazzKLUB / Adam Baran & Helicopets / Młodzi, gniewni, z nagrodami / Laureaci konkursu Jazz Juniors 2024
Sala kameralna
Kup biletMIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
Kalejdoskop / Dzięcięce kino organowe / Zaczarowany ołówek / dla przedszkolaków i klas 1-3
Sala koncertowa