NOSPR / Lawrence Foster / Plamena Mangova - NOSPR
NOSPR / Lawrence Foster / Plamena Mangova
Koncert dostępny w transmisji radiowej na antenie Programu 2 Polskiego Radia w audycji "Filharmonia Dwójki".
Szanowni Państwo,
informujemy, że nastąpiła zmiana solistki i programu koncertu.
Wystąpi Plamena Mangova, która wykona II Koncert fortepianowy d-moll op. 40 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego. Z kolei po przerwie zabrzmi „UKRAINA – den Opfern des Krieges” Eduarda Resatscha i Wariacje „Enigma” op. 36 Edwarda Elgara.
Przed koncertem, o godz. 18.30, zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie z Różą Światczyńską (Program 2 Polskiego Radia), która omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Wejście na prelekcję jest bezpłatne, do uczestnictwa w prelekcji uprawnia okazanie karty abonamentowej lub biletu na koncert.
Inspirowana twórczością Mozarta i Beethovena I Symfonia Schuberta powstała pod koniec jego pobytu w prowadzonym przez zakon pijarów internacie, gdzie kształcił się m.in. pod okiem Antonia Salieriego. II Koncert fortepianowy Mendelssohna został skomponowany w 1837 roku. Prawykonanie utworu odbyło się w ramach festiwalu w Birmingham we wrześniu tego samego roku. W Wariacjach „Enigma” – być może inspirowanych Wariacjami symfonicznymi Dvořaka – Elgar umieścił szereg zagadek. Dotyczą z jednej strony samego tematu o wieloznacznej interpunkcji, sprawiającej, że może przybierać różne postaci w zależności od sposobu percepcji. Z drugiej strony, kolejne wariacje poprzedzone są „enigmatycznymi” inicjałami bądź pseudonimami. Do kogo się odnoszą? Wyjaśnia to dedykacja: „moim przyjaciołom sportretowanym w partyturze”.
[Łucja Siedlik]
Czas trwania koncertu (łącznie z przerwą): ok. 110 min
Przypominamy, że w związku z przygotowaniami do międzynarodowej konferencji organizowanej przez ONZ – Światowego Forum Miejskiego WUF11 – parkingi w Strefie Kultury są niestety niedostępne, a przestrzeń wokół NOSPR została odgrodzona. Zamknięta dla ruchu została ul. Góreckiego i ul. Olimpijska od strony Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK). W związku z tym zachęcamy do skorzystania z alternatywnych parkingów w Śródmieściu lub wybrania transportu publicznego.
Dla samochodów przewożących osoby o ograniczonej mobilności, jest możliwość zatrzymania się przed wejściem głównym NOSPR na czas do 5 min (wjazd „pod fontannę” od Al. Roździeńskiego). Po opuszczeniu pojazdu przez pasażerów kierowcy proszeni są o przeparkowanie samochodu.
Zachęcamy do wyruszenia w kierunku NOSPR wcześniej niż zazwyczaj, by – mimo utrudnień – udało się Państwu dotrzeć na koncerty o czasie.
Najbliższe koncerty
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR