NOSPR / Nesterowicz / KULTURA NATURA / Karłowicz / Mendelssohn – „Hebrydy” i „Szkocka” - NOSPR
NOSPR / Nesterowicz / KULTURA NATURA / Karłowicz / Mendelssohn – „Hebrydy” i „Szkocka”
Prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Przed koncertem, o godz. 18.30, zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie z Andrzejem Sułkiem, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Wejście na prelekcję jest bezpłatne, do uczestnictwa w prelekcji uprawnia okazanie karty abonamentowej lub biletu na koncert.
Na północ: pejzaże Szkocji i Litwy. Mendelssohn i Karłowicz
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847) w swą pierwszą podróż na Wyspy Brytyjskie udał się w roku 1829. Celem było pokazanie się angielskiej publiczności w roli solisty i kompozytora. Londyn go zachwycił, ale Mendelssohn chciał zaznać też drugiej strony Wielkiej Brytanii – jej surowej, wzniosłej przyrody. Ciągnęło go ku Szkocji. Pierwszym śladem tej fascynacji jest skomponowana w 1830 roku uwertura Hebrydy (Grota Fingala), której muzyczna doskonałość budziła zazdrość nawet krytyków Mendelssohna, z Wagnerem na czele. Wrażenia szkockie doczekały się też uwiecznienia w wielkiej formie – w III Symfonii a-moll „Szkockiej”, długo cyzelowanej (w latach 1829–1842), zanim kompozytor zyskał pewność co do każdego taktu. W dziele tym inspiracje pejzażem, folklorem i historią Szkocji (Mendelssohn zwiedzał pałac w Holyrood, w którym zamieszkiwała Maria Stuart) łączą się w organiczną jedność, tworząc symfonię o tytanicznej dramaturgii i beethovenowskiej powadze.
Rapsodia litewska (1906) Mieczysława Karłowicza (1876–1909) jest jego jedynym „pejzażowym” poematem symfonicznym. Źródłem inspiracji był krajobraz Białorusi (należącej niegdyś do Wielkiego Księstwa Litewskiego). Chodziło jednak o coś więcej: „Starałem się zakląć w Rapsodię cały żal, smutek i niewolę wiekuistą tego ludu, które pieśni w mym dzieciństwie brzmiały”. Ponadto dał tu Karłowicz wyraz swej własnej melancholii, osłodzonej epizodami tanecznymi i kołysankowymi.
Marcin Trzęsiok
Zachęcamy do wysłuchania eseju autorstwa Marcina Trzęsioka poświęconego programowi koncertu:
Mój Karnet Festiwalowy – Festiwal Katowice Kultura Natura 2023
Ten koncert może być częścią „Mojego Karnetu Festiwalowego – Festiwal Katowice Kultura Natura 2023”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój Karnet Festiwalowy” dowolnie, wybierając spośród różnych koncertów w ramach Festiwalu i zyskaj aż do 30% zniżki.
Mój Karnet Festiwalowy można zakupić w kasie lub złożyć rezerwację telefoniczną. Więcej informacji – karnet festiwalowy.
Koncerty w ramach oferty "Mój Karnet Festiwalowy – Katowice Kultura Natura 2023" dostępne są w zakładce – program.
Czas trwania koncertu (łącznie z przerwą): ok. 90 min
Organizator
Współorganizatorzy
NOSPR współfinansują
Patroni medialni
Partner motoryzacyjny
Partner Główny Festiwalu
Partner
Partner Główny koncertów abonamentowych NOSPR w sezonie 2022/2023
Najbliższe koncerty
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR