NOSPR / Bortolameolli / Zdunik / Jak brzmi morze? - NOSPR
NOSPR / Bortolameolli / Zdunik / Jak brzmi morze?
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Przed koncertem, o godz. 18.30, zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie z Adamem Suprynowiczem, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Wejście na prelekcję jest bezpłatne, do uczestnictwa w prelekcji uprawnia okazanie karty abonamentowej lub biletu na koncert.
Morze jest dla Brytyjczyka żywiołem bliskim i utrwalonym w kulturze. Cztery interludia morskie to fragmenty jednego z najwybitniejszych dzieł Benjamina Brittena. W operze Peter Grimes morze lśni w słońcu jak na obrazach Turnera, burzy się i huczy, pochłania ofiary i wyrzuca na brzeg, odbijając przy tym emocje postaci.
W morski bezkres patrzył chętnie Claude Debussy. Pierwotnie jedna z części tryptyku La Mer miała obrazować okolice Korsyki, ostatecznie jednak kompozytor pozostawił bardziej symboliczne sugestie – jak twierdził, morze to wszak „matka nas wszystkich”.
Nowoczesną wersję symfoniki znajdziemy w LA Variations, którymi Esa-Pekka Salonen oddał hołd perfekcji Filharmoników z Los Angeles. Tylko w I Koncercie wiolonczelowym Camille’a Saint-Saënsa orkiestra usunie się dziś w tło – tu najważniejszy jest solista. Marcin Zdunik wydobędzie muzyczną esencję z tego wirtuozowskiego dzieła.
Adam Suprynowicz
Czas trwania koncertu (łącznie z przerwą): ok. 110 minut
Partner Główny koncertów abonamentowych NOSPR w sezonie 2023/2024
Najbliższe koncerty
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna