Jak brzmi wszechświat? - opowiada Tomasz Rożek - NOSPR
Jak brzmi wszechświat? - opowiada Tomasz Rożek
Przed koncertem prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Koncertowi towarzyszyć będzie prelekcja Tomasza Rożka – z wykształcenia doktora fizyki, a z zawodu dziennikarza naukowego, popularyzatora wiedzy, autora pop-naukowego cyklu książek przybliżającego zjawiska zachodzące w człowieku i… kosmosie. Tomasz Rożek opowie o tym, czym jest dźwięk, gdzie się rozpoczyna i w jaki sposób trafia do naszych uszu, a wreszcie… jak brzmi wszechświat.
Temat prelekcji: Fizyczne aspekty dźwięku
Jedynym znanym muzyce Zachodu instrumentem, który swą paletą barw, zakresem możliwości dynamicznych i złożonością faktur jest w stanie konkurować z orkiestrą symfoniczną, są organy. Nic zatem dziwnego, że w praktyce koncertowej transkrypcje organowe klasycznych dzieł orkiestrowych pojawiają się nader często. W takiej wersji usłyszymy m.in. suitę marszów Elgara, o tytule zaczerpniętym z III aktu Otella Williama Szekspira. A tuż po niej: Farandolę – finałową część II Suity z Bizetowskiej muzyki teatralnej do sztuki Alphonse’a Daudeta. Dzieło opowiada historię młodego wieśniaka, Fréderiego, który popełnia samobójstwo, nie mogąc pogodzić się ze zdradą, jakiej dopuściła się jego narzeczona.
Poznaj nowy cykl organowy NOSPR, wybierz spośród koncertów porannych i wieczornych.
Sprawdź najbliższe koncerty w tym cyklu
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Czas trwania koncertu: ok. 70 min
Najbliższe koncerty
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR