Julian Gembalski – opowieści o organach - NOSPR
Julian Gembalski – opowieści o organach
Prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Temat prelekcji: Kontuar / prospekt / aspekt wizualny i architekturowy organów
Czy brzmienie organów porannych różni się od organów wieczornych?
Odpowiedź kryje się w cyklu Nocy i Poranków organowych podczas których zaproszeni goście – wspaniali organiści i naukowcy opowiadają, co tak naprawdę kryje się w organowej szafie, czym właściwie jest wiatrownica, jak działają organy wodne i dlaczego trzeba aż miliona części, by zbudować taki instrument.
Prelekcjom towarzyszą koncerty najlepszych absolwentów akademii muzycznych, którzy na wieczornych spotkaniach przywołują zmysłowe, mitologiczne, metafizyczne obrazy francuskich twórców i najbardziej szalone, zaskakujące, przekorne muzyczne fragmenty.
Zjawisko zwane symfonizmem organowym jest w dziejach muzyki przypadkiem szczególnym. Jak rzadko kiedy bowiem, to genialna myśl techniczna, a nie idea filozoficzna czy estetyczna, spowodowała powstanie nowego kierunku stylistycznego: gdy w 1841 roku genialny organmistrz Aristide Cavaillé-Coll zaprezentował swój nowy instrument w bazylice Saint-Denis, świat muzyki organowej zmienił się na zawsze. Charles-Marie Widor (1844–1937), wieloletni organista kościoła Saint-Sulpice w Paryżu i profesor tamtejszego Konserwatorium, oraz jego uczeń Louis Vierne (1870–1937), przez 37 lat zasiadający przy kontuarze organów katedry Notre-Dame, uważani są za najwybitniejszych przedstawicieli owego nurtu. Dziesięć symfonii Widora, powstałych między 1872 a 1900 rokiem, ukazuje ewolucję wizji kompozytorskiej, zdążającej od typowo francuskiej klasyczności do późnoromantycznej programowości. W sześciu symfoniach Vierne’a, napisanych w latach 1895–1930, rozpoznajemy zaś wysoce oryginalny język muzyczny, stanowiący połączenie wątków romantycznych, ekspresjonistycznych i impresjonistycznych.
[Bartłomiej Barwinek]
Poznaj nowy cykl organowy NOSPR, wybierz spośród koncertów porannych i wieczornych.
Sprawdź najbliższe koncerty w tym cyklu
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Czas trwania koncertu: ok. 70 min
Najbliższe koncerty
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR