Kwartet Śląski / Fantazja brytyjska w 110. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika - NOSPR
Kwartet Śląski / Fantazja brytyjska w 110. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika
„Muzyka jest wyrazem emocji i uczuć. Ideałem moim jest utwór, w którym treść poetycka łączy się z doskonałością muzycznego rzemiosła. Sama poezja nie decyduje o muzycznej wartości utworu, podobnie jak samo rzemiosło grozi popadnięciem w martwe suche formułki. Nieprzemijające piękno rodzi się tylko z równowagi obu tych elementów”. Andrzej Panufnik (1952)
Kwartet Śląski – 45 lat doświadczenia, ponad 150 prawykonań dzieł kameralnych, tysiące występów w najsłynniejszych salach koncertowych świata, ponad 60 albumów płytowych, ponad 20 nominacji, 10 statuetek „Fryderyka” i najważniejszy – „muzyczny Oscar”, czyli Gramophone Classical Music Award.
Specjalizuje się w odkrywaniu, propagowaniu i nagrywaniu muzyki polskiej – słynie z dokonywania prawykonań pod okiem kompozytorów. Porzucając tradycyjny hierarchiczny model uprawiania muzyki, zespół kładzie nacisk na wymianę i współpracę z innymi muzykami.
W tym sezonie artyści przybliżą twórczość sir Andrzeja Panufnika w 110. rocznicę urodzin jedynego polskiego kompozytora odznaczonego przez królową Elżbietę II tytułem szlacheckim. Program uzupełnią dzieła rodzimych twórców brytyjskich: Benjamina Brittena, Ralpha Vaughana Williamsa i Roxanny Panufnik.
W programie koncertu znalazła się kompozycja Phantasy op. 2 Brittena, od której wziął nazwę cały tegoroczny cykl Kwartetu Śląskiego: Fantazja brytyjska. Dzieło jest fascynującym przykładem jego wczesnej twórczości – pisząc go, Britten miał zaledwie 19 lat – a mimo to stanowi już odzwierciedlenie zarówno jego osobistych doświadczeń muzycznych, jak i szeroko pojętego kontekstu kulturowego ówczesnej Anglii. Kompozycja ta była nie tylko artystycznym wyrazem jego indywidualności, ale również swoistym buntowniczym gestem przeciwko ograniczeniom akademickim.
Utwór został skomponowany na konkurs kompozycji jednoczęściowych zorganizowany przez Waltera Willsona Cobbetta, znanego miłośnika muzyki kameralnej, a odwołuje się do tradycji angielskiej muzyki z XVI wieku.
Program uzupełni Kwintet D-dur Ralpha Vaughana Williamsa oraz dzieło niezwykle utytułowanej córki Andrzeja Panufnika – Roxanny, zamówiony w 2007 roku na Festiwal Prawykonań kwartet smyczkowy Dwie ojczyzny.
[Alexandra Kozowicz]
Czas trwania koncertu: ok. 100 minut
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Najbliższe koncerty
Kalejdoskop / Wszystko w rękach smyczków / klasy 1-3
Sala kameralna
Kalejdoskop / Wszystko w rękach smyczków / klasy 4-6
Sala kameralna
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna