Filharmonie Brno / Kružík / Tańce, scherza i Przygody Lisiczki Chytruski - NOSPR
Filharmonie Brno / Kružík / Tańce, scherza i Przygody Lisiczki Chytruski
Nie docenia się dziś muzyki czeskiego kompozytora Bohuslava Martinů, choć w ubiegłym wieku jego twórczość – szczególnie ta pochodząca z nowojorskiej dekady lat 40. – święciła artystyczne triumfy. Dynamiczne, wartkie Scherzo orkiestrowe „Thunderbolt P-47” H. 309 z 1945 roku jest tego dowodem – osadzone w konwencji poematu symfonicznego spełnia wszelkie wymogi programowości i nie pozostawia wątpliwości co do pozamuzycznych kontekstów. Trudno tu nie usłyszeć zgiełk amerykańskich myśliwców, zwiastującego alianckie zwycięstwo.
Neoklasyczny styl mistrza przejął jeden z jego morawskich rodaków, z którym Martinů spotkał się w 1947 roku w Nowym Jorku: Jan Novák. Zafascynowany czytelnym przekazem i dyscypliną muzyczną mentora Novák napisał w połowie lat 50. Tańce symfoniczne, w których oddał hołd kompozytorskim wzorcom poznanym w Ameryce i skupił się na kolorystyce brzmienia i przejrzystości formalnej utworu. Jednak morawska linia twórców hołdujących programowej idei komponowania i klarownej narracji muzycznej zrodziła się wcześniej – jednym z jej czołowych przedstawicieli był Leoš Janáček, wytrawny znawca muzyki ludowej Moraw. Pierwsze jego dojrzałe dzieło – Laskie Tańce z 1891 roku – stanowi postromantyczne studium morawskiego folkloru. Rozpoczynający je Taniec starodawny bazuje na rdzennych melodiach regionu, Dymak zaś kreśli dźwiękowy opis kowalskiego rzemiosła. Pełna humoru Suita z trzyaktowej opery Przygody Lisiczki Chytruski z 1921 roku jest z kolei wyrazem uwielbienia kompozytora dla szeroko pojętej natury.
Maria Wilczek-Krupa
Czas trwania koncertu: ok. 70 minut
Sprawdź pozostałe koncerty tej serii
Przystanek Poranek—bezpłatne warsztaty dla dzieci między 4. a 9. rokiem życia, których rodzice lub inni opiekunowie przebywają na poranku symfonicznym. Obowiązują zapisy.
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Najbliższe koncerty
Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXII”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
AUKSO x Warszawska Orkiestra Sentymentalna / Piosenki przedwojennej Warszawy
Sala koncertowa
Brak biletówDźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR
JazzKLUB / Tomeka Reid Quartet / Trzy strunowe i perkusja w post-bopowym galopie
Sala kameralna
Ostatnie bilety