Dvořák. Bardziej czeski czy amerykański? - NOSPR
Dvořák. Bardziej czeski czy amerykański?
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Kwintet c-moll Faurégo nie jest wspomnieniem dawnej świetności. Ukończony w 1921 roku, kiedy tak gęsty, późnoromantyczny styl powoli zaczynał oddawać pole nowym trendom, napisany przez niedosłyszącego już twórcę – pozostaje dziełem wybitnym, pełnym inwencji, z kameralnym nerwem, ale brzmieniem niemal symfonicznym. Sukces jego premiery kompozytor skwitował uwagą, że „teraz trzeba próbować robić to jeszcze lepiej”.
Dvořák pisał swój Kwartet F-dur podczas urlopu w niewielkim Spilville w stanie Iowa, zamieszkanym przez czeską diasporę. Jedną z jego idei fixe było stworzenie unikatowego „amerykańskiego” stylu, dlatego do dziś uczeni doszukują się w dziele śladów folkloru Afroamerykanów i rdzennych Amerykanów, których muzyka tak zajmowała kompozytora. Spór o to, czy Kwartet F-dur jest bardziej czeski, czy amerykański, trwa do dziś w najlepsze.
Adam Suprynowicz
Czas trwania koncertu: ok. 70 minut
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet kameralny” lub dowolny, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Sprawdź najbliższe koncerty w tym cyklu
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Najbliższe koncerty
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna