Concerto Köln / Sergey Malov / Festiwal Katowice Kultura Natura - koncert z publicznością / transmisja live / plener - NOSPR
Concerto Köln / Sergey Malov / Festiwal Katowice Kultura Natura - koncert z publicznością / transmisja live / plener
Szanowni Państwo,
z radością informujemy, że koncert odbędzie się z udziałem publiczności. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi sanitarnymi instytucje kultury będą mogły być otwarte dla publiczności w rygorze sanitarnym uwzględniającym zajętość 50 proc. miejsc na widowni.
Gramy bezpiecznie!
Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w budynku NOSPR, które zebraliśmy dla Państwa w krótkim filmie.
Uczestnicy wydarzenia zobowiązani są do złożenia przed koncertem wypełnionego oświadczenia. Oświadczenia mogą Państwo pobrać – tutaj.
Kliknij i dowiedz się więcej o zasadach rygoru sanitarnego, które obowiązują podczas najbliższych koncertów – więcej
Informację o możliwych formach rozliczenia środków za bilet na ten koncert znajdą Państwo tutaj.
___________________________________________
Plenerowy pokaz transmisji koncertuZapraszamy do wspólnego oglądania streamingów z koncertów festiwalu Katowice Kultura Natura w kinie plenerowym ustawionym specjalnie na tę okazję. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o 19:30, a wstęp na pokazy jest bezpłatny. Publiczność zobowiązana będzie do zachowywania dystansu oraz noszenia maseczek.
Festiwal Katowice Kultura Natura na antenie radiowej DwójkiFestiwal Katowice Kultura Natura zagości także na antenie i stronach internetowych Programu II Polskiego Radia. Concerto Köln/Sergey Malov - transmisja na żywo na antenie Programu II Polskiego Radia w audycji Filharmonia Dwójki o godz. 19.30 oraz na stronie www.polskieradio.pl/Dwojka i w social mediach Dwójki.
___________________________________________
Audiobook Festiwalu Katowice Kultura Natura — Tęsknota i pragnienie
___________________________________________
Dziewczęcy sierociniec Ospedale della Pietà w Wenecji na początku XVIII wieku był miejscem do którego zjeżdżała cała muzyczna Europa. Wszyscy chcieli posłuchać zwiewnych i żywiołowych koncertów il prete rosso („rudego księdza”) Antonio Lucio Vivaldiego. Spośród jego 60 koncertów na orkiestrę smyczkową dwa koncerty w tonacji g-moll RV 156 oraz A-dur RV 158 powstały prawdopodobnie w latach 20. XVIII wieku. Ponieważ partie solowe nie są w nich wyodrębnione, a forma utworów jest krótka, bliższe są uwerturze neapolitańskiej lub sinfoniom.
Twórczość Vivaldiego była niezwykle popularna na początku XVIII wieku. Koncert organowy a-moll BWV 593 Jana Sebastiana Bacha jest jednym z przykładów adaptacji Koncertu na dwoje skrzypiec, smyczki i basso continuo Vivaldiego ze zbioru L’estro armonico RV 522. Solista Sergey Malov zagra jednak ten koncert w transkrypcji na violę da spalla, czyli małych rozmiarów wiolonczelę, która jest trzymana jak skrzypce, ale posiada możliwości techniczne i brzmienie wiolonczeli.
Najpopularniejszy koncert klawesynowy Bacha w tonacji d-moll BWV 1052 jest tak naprawdę koncertem napisanym pierwotnie na skrzypce, który zachował się do naszych czasów w wersji klawesynowej. Figuracje melodyczne w partii klawesynu wskazują na źródło skrzypcowe, stąd też często koncert ten wykonuje się w wersji bliskiej pierwowzoru BWV 1052R.
Koncerty brandenburskie Bacha to chyba jedne z najsłynniejszych utworów orkiestrowych tego kompozytora. Każdy z nich przeznaczony jest na inną, nieszablonową obsadę grupy instrumentów koncertujących (tzw. concertino). W czwartym koncercie z grupy concertino wyróżniają się solowe skrzypce, w których partii często pojawiają się wirtuozowskie kadencje. Natomiast w trzecim koncercie pojawiają się trzy grupy instrumentów smyczkowych: skrzypce, altówki i wiolonczele, które koncertują ze sobą na zasadzie przeciwstawienia i łączenia w całość.
Mimo że Bach w wielu swoich kompozycjach wzorował się na stylu Vivaldiego, twórczość włoskiego kompozytora na długie lata popadła w zapomnienie. Na renesans jego muzyki trzeba było poczekać aż do XX wieku.
Wojciech Stępień
Organizator
Współorganizatorzy
NOSPR współfinansują
Partner motoryzacyjny
Partner
Patroni medialni
Najbliższe koncerty
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR