Co słychać w kosmosie? / Spotkanie z dr. Sławoszem Uznańskim – astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej - NOSPR
Co słychać w kosmosie? / Spotkanie z dr. Sławoszem Uznańskim – astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej
Spotkanie z dr. Sławoszem Uznańskim – astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej, który ma szansę być pierwszym Polakiem w kosmosie od 45 lat.
W ramach Tygodnia Kosmicznego Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, zapraszamy do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach na szczególne spotkanie. Będzie to jedna z niewielu okazji do bezpośredniej rozmowy z dr. Sławoszem Uznańskim, polskim astronautą przygotowującym się obecnie do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). To wyjątkowa szansa na poznanie kosmicznego świata zza kulis: jak zostać astronautą? Jak wygląda przygotowanie do lotu? Dlaczego eksploracja kosmosu jest tak ważna dla nas – tu, na Ziemi? Co Sławosz będzie robił w kosmosie? I jakiej muzyki będzie tam słuchał?
Astronauta odwiedza Katowice w związku z finałem konkursu Direction: Space prowadzonym przez Fundację New Space oraz Fundację Empira i Wiedza dla studentów i studentek polskich uczelni. W ramach konkursu przygotowują oni koncepcje eksperymentów naukowych możliwych do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Sobotnia rozmowa ze Sławoszem nieprzypadkowo odbywa się w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, która od lat zachęca do spojrzenia na muzykę klasyczną i współczesną w szerokiej perspektywie – podkreślając liczne związki świata dźwięków z innymi dziedzinami. Spotkanie rozpoczyna serię koncertów w programie NOSPR inspirowanych tematyką kosmiczną, m.in. podczas Festiwalu Katowice Kultura Natura 2024.
Prowadzenie spotkania: Jarosław Juszkiewicz – dziennikarz radiowy, lektor, współpracownik Polskiego Radia Katowice i Radia 357, głos w polskiej nawigacji Google Maps.
Kuratorzy tygodnia kosmicznego: dr Milena Ratajczak, Jan Pomierny – Fundacja New Space
Organizatorzy i Partnerzy wydarzenia: Konsorcjum Akademickie „Katowice – Miasto Nauki”, Fundacja New Space, NOSPR, Europejska Agencja Kosmiczna, POLSA, Województwo Śląskie.
Wstęp wolny, zapisy poprzez formiularz.
Czas trwania wydarzenia: ok. 80 minut
Najbliższe koncerty
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna