Harmonia Głosów - 115 lat amatorskiego ruchu muzycznego na Śląsku! - NOSPR
Harmonia Głosów - 115 lat amatorskiego ruchu muzycznego na Śląsku!
Prezentacje indywidualne zespołów chóralnych i orkiestrowych
„Sto lat!” dla śląskiego ruchu amatorskiego muzykowania
„Przyjaźń o Bracia” Hymn Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr
Prawykonanie trzech jubileuszowych wiązanek pieśni śląskich:
1. Katarzyna Danel – „Wiązanka Walczykowa”
- Stoi u wody
- Głęboka studzienka
- Zachodzi słoneczko
2. Klaudiusz Jania – „Wiązanka Górnicza”
- Karliku, Karliku
- Górnicy, górnicy
- Nie ma to, jak górnikowi
3. Tomasz Ptok – „Wiązanka Marszowa”
- Bytomski mosteczek
- Listeczku lipowy
- Dzióbka dej
Koncert Harmonia Głosów stanowi zwornik pamięci, tożsamości i społecznej energii – jest kulminacją wieloletniej historii jednego z najstarszych regionalnych stowarzyszeń chóralno-orkiestrowych w Polsce, czyli Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, założonego w 1910 roku przez Michała Wolskiego jako Związek Śląskich Kół Śpiewaczych. To wydarzenie nie tylko celebruje jubileusz, ukazuje jedność społeczności, ale również unaocznia znaczenie amatorskiego muzykowania jako trwałego fundamentu śląskiej kultury, który przetrwał historyczne dramaty, zmieniające się granice i często niesprzyjające systemy.
Od połowy XIX wieku pieśń chóralna i działalność orkiestr dętych były na Śląsku zjawiskiem oddolnym, powszechnym i głęboko zakorzenionym w doświadczeniu zbiorowym. Obejmująca ogromną rzeszę pasjonatów aktywność tworzyła bezpieczną przestrzeń dla budowania więzi i animowania kultury lokalnej. Ruch chóralny rozwijał się równolegle w strukturach świeckich i religijnych – wspierany
przez kasyna ludowe, parafie i towarzystwa edukacyjne – przyczyniając się do kształtowania silnej sieci zespołów i struktur organizacyjnych, obejmujących cały Górny i Cieszyński Śląsk oraz Zaolzie, a pierwotnie także Śląsk Opolski. Ruch orkiestrowy to pokłosie złotej ery przemysłu i mecenatu zakładów, takich jak kopalnie czy huty.
Tym, co nadaje koncertowi Harmonia Głosów wymiar szczególny, jest jego inkluzywność i zbiorowy charakter. Przestrzeń sali koncertowej stanie się wspólnotowym forum – miejscem, gdzie tradycja nie jest muzealnym eksponatem, lecz żywym doświadczeniem. Poprzez zaangażowanie publiczności w śpiew, przekroczona zostanie klasyczna granica pomiędzy estradą a widownią.
Warto podkreślić, że jubileusz ŚZChiO nie jest tylko wspomnieniem przeszłości. To także moment redefinicji i Nowego Otwarcia. W ostatnich latach Związek przeszedł znaczącą transformację:
otworzył się na młodych liderów, wszedł w struktury Europejskiego Stowarzyszenia Chóralnego
i rozpoczął działania na rzecz ochrony amatorskiego śpiewu zbiorowego jako części niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Koncert Harmonia Głosów wybrzmi zatem nie tylko jako symbol trwania, lecz jako świadectwo zmiany – umocowanej historycznie, a skierowanej ku przyszłości.
Czas trwania koncertu: ok. 90 minut
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Organizator
Współorganizator wydarzenia
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030 PROO
Zrealizowano przy wsparciu Województwa Śląskiego oraz Miasta Katowice
Najbliższe koncerty

Wakacyjne zwiedzanie zakamarków NOSPR
NOSPR

Wakacyjne zwiedzanie zakamarków NOSPR
NOSPR