AUKSO / VOŁOSI - NOSPR
AUKSO / VOŁOSI
Kompozycje i aranżacje członków zespołu VOŁOSI
Opracowania na orkiestrę – Piotr Steczek
Zespół VOŁOSI należy do nurtu world music; pojawił się na festiwalu Nowa Tradycja 2010, gdzie zdobył wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdził swój sukces, otrzymując Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU.
Vołosi to z jednej strony muzycy zawodowi, bracia Krzysztof (skrzypce) i Stanisław (wiolonczela) Lasoniowie, których, mimo iż na co dzień związani są z katowicką Akademią Muzyczną i uprawiają muzykę klasyczną oraz współczesną muzykę artystyczną, od dawna pasjonuje także improwizacja i muzyka ludowa, z jej spontanicznością, witalnością i niepowtarzalnym pięknem. W tym samym zespole grają także autentyczni górale z Beskidu Śląskiego w składzie analogicznym do kapeli ludowej: Zbigniew Michałek (prym), Jan Kaczmarzyk (sekund) i Robert Waszut (bas). W ich użyciu bywają też niekiedy instrumenty ludowe, a zwłaszcza gajdy (czyli beskidzkie dudy). Wszyscy trzej są utalentowanymi samoukami i wnoszą do zespołu „nutę” karpacką, a wraz z nią mnogość muzycznych ekspresji i typowy dla swego regionu temperament.
Grę zespołu charakteryzuje wyjątkowa energetyczność, płynąca z radości muzykowania i odkrywania artystycznych pokładów ludzkiej duszy, a także z poszukiwania pierwotnej siły z istotnym przy tym udziałem skrzypcowej wirtuozerii. VOŁOSI proponują słuchaczom znakomitą zabawę dźwiękową: improwizację na pograniczu muzycznych światów – ludzi grających „z nut” z tymi, którzy grają „ze słyszenia”.
Wspólny program zespołu VOŁOSI i AUKSO to rodzaj muzycznej podróży po Karpatach, z sięganiem niekiedy do tematów powszechnie znanych, ale w zaskakujących aranżacjach.
Najbliższe koncerty
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR