Wtorkowy Klub Jazzowy / Sendecki – Molvær – Cinelu Trio - NOSPR
Wtorkowy Klub Jazzowy / Sendecki – Molvær – Cinelu Trio
Najnowszy projekt Vladyslava „Adzika” Sendeckiego z udziałem artystów uprawiających różne gatunki muzyki, jest próbą znalezienia wspólnych źródeł i inspiracji przy pomocy uniwersalnego języka, jakim jest improwizacja.
Vladyslav ‘Adzik’ Sendecki, wybitny polski pianista i kompozytor jazzowy. Studiował fortepian w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. W latach 70. był współzałożycielem i liderem zespołów Extra Ball i Sun Ship. 1981 wyjechał do Szwajcarii, a później (1995) do Niemiec, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Występował i nagrywał z m.in. Jaco Pastoriusem, Billym Cobhamem, Michaelem i Randym Breckerami, Larrym Coryellem, Alem Jarreau, Marią Schneider, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Didierem Lockwoodem, Markusem Stockhausenem. Od 1996 jest stałym pianistą/keyboardzistą, kompozytorem i aranżerem NDR Big Band, jednej z najlepszych orkiestr jazzowych w Europie. Porusza się w szerokim spektrum stylistycznym – od jazzu akustycznego z elementami muzyki klasycznej (romantyzmu, impresjonizmu) po fusion, elektronikę (album „Electric Treasures”) i ethnic jazz (m.in. suita „Anima Mundi”). Jest niezrównanym solistą o ogromnym potencjale improwizatorskim. Regularnie koncertuje w Polsce (solo i z różnymi formacjami), m.in. podczas Summer Jazz Festival Kraków.
Nils Petter Molvær, norweski trębacz i kompozytor. Jest uznawany za jednego z prekursorów i najciekawszych reprezentantów nu jazzu, kierunku łączącego muzykę improwizowaną z elektroniką. Studiował w Konserwatorium w Trondheim, w latach 80. był członkiem zespołu Mesqualero (z m.in. Arildem Andersenem i Jonem Christensenem), z którym nagrał cztery albumy. W 1997, pod szyldem ECM, zarejestrował „Khmer”, pierwszą autorską płytę, która przyniosła mu uznanie i wyznaczyła kierunki jego dalszych poszukiwań. W swych utworach dokonuje niekonwencjonalnych zestawień improwizowanych partii wykonywanych na trąbce z elementami fusion, electro, ambient, noise, ethnic i współczesnymi bitami takich stylów, jak house, drum`n`bass i hip-hop. Współpracował z m.in. Billem Laswellem, Herbiem Hancockiem, Biosphere, Hectorem Zazou, Django Batesem, Manu Katché, Paolo Fresu.
Mino Cinelu, światowej sławy perkusjonalista amerykański pochodzenia francuskiego. Momentem zwrotnym w jego karierze był rok 1981, kiedy to rozpoczął współpracę z Milesem Davisem (m.in. albumy: „We Want Miles”, „Star People”, „Decoy”). Nagrywał również z Gilem Evansem, grupą Weather Report, Stingiem, Patem Methenym i wieloma czołowymi artystami jazzu i muzyki pop. W Polsce wziął udział w kilku sesjach wokalistki Anny Marii Jopek (albumy: „Upojenie”, „Farat”, „Niebo”, „ID”), pojawił się również na płycie „Wolno” gitarzysty Marka Napiórkowskiego.
Bogdan Chmura
Najbliższe koncerty
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR