Wójciński/Szmańda Quartet - NOSPR
Wójciński/Szmańda Quartet
Ten zespół musiał powstać. Trzej bracia, Ksawery (Hera, Charles Gayle Trio), Szymon i Maurycy, każdy zapatrzony w stronę muzyki jazzowej i w powaby improwizacji. Pytanie było tylko kto w tym niemal klasycznym kwartecie zasiądzie za zestawem perkusyjnym. I chyba nikt nie był zdziwiony kiedy rola ta przypadła jednemu z najświetniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich perkusistów Krzysztofowi Szmańdzie.
Od czasu ich debiutu płytowego, albumem Delusions, o kwartecie stało się głośno. Potwierdziły to liczne nagrody i wyróżnienia i nade wszystko i druga, wydana w ubiegłym roku płyta With all due respect.
Wójciński/Szmańda Quartet
To zespół czterech indywidualności muzycznych. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są bracia Wójcińscy, którzy po latach niezależnej działalności w różnych składach postanowili stworzyć nową formację zapraszając do współpracy cenionego perkusistę Krzysztofa Szmańdę. Muzyka kwartetu oparta jest na swobodnej improwizacji, która w naturalny sposób przybiera formę zamkniętych kompozycji. Charakter muzyki tworzonej przez zespół jest wypadkową wielu doświadczeń i inspiracji każdego z wykonawców. Wspólnym mianownikiem dla muzyków stała się otwartość na muzykę ponad stylistycznymi podziałami. Takie podejście do materii dźwiękowej wynika z pragnienia wolności, która jest kwintesencją muzyki improwizowanej. W kwietniu 2016 r. nakładem Fundacji Słuchaj ukazała się pierwsza płyta kwartetu - „Delusions”. Jest ona zapisem pierwszego (sic!) spotkania zespołu, które miało miejsce w grudniu 2014 r. w Warszawie.
Płyta „Delusions” spotkała się z uznaniem krytyki muzycznej, m.in. w dorocznej ankiecie krytyków w ramach Polish-Jazz Blogspot została uznana płytą roku 2016 r. W 2016 oprócz koncertów w kraju, zespół występował na festiwalu InJazz w Rotterdamie. Na przełomie czerwca i lipca 2017 r. zespół odbył trasę koncertową w ramach Jazztopad Festival, w ramach której z powodzeniem występował w USA, Kanadzie i Izraelu, w tym również na scenie klubowej Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku, a niezwykle cennym doświadczeniem muzycznym był wspólny koncert z Erikiem Friedlanderem, wszechstronnym muzykiem, wiolonczelistą, mającym na koncie współpracę m.in. z Johnem Zornem. W grudniu 2017 r. Wójciński/Szmańda Quartet został uznany przez międzynarodowe jury za najlepszy zespół showcase'su odbywającego się w ramach Jazz Juniors Hitch On Music Exchange w Krakowie. W 2018 r. zespół kontynuuje występy na polskiej i zagranicznej scenie (Festiwal Jazz nad Odrą – Wrocław, Budapest Jazz Club, Nisville Jazz Festival (Serbia), Jazz Juniors Festival (Kraków).
We wrześniu 2018 r. w Quality Studio w Warszawie został zarejestrowany materiał na nową płytę zespołu. Została ona wydana przez niezależną wytwórnię Kansas Records i nosi tytuł „With all due respect” a jej oficjalna premiera jest spodziewana w lutym 2019 r. To, co łączy obie płyty, to fakt, że obie zostały w całości wyimprowizowane, natomiast dostrzegalna jest ewolucja w podejściu do formy – na płycie „With all due respect” znajdują się 4 utwory tworzące spójną całość, z których każdy osobno stanowi minisuitę o złożonej wewnętrznej konstrukcji.
Ksawery Wójciński - kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983 r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak: Charles Gayle, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Maciej Obara, Michael Zerang, Satoko Fuji, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel, Marek Kądziela, Ken Vandermark, Tim Daisy, Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Wojciech Jachna, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys. Współtworzy takie formacje jak: Emergency, Hera, Infant Joy, Charles Gayle trio, Affinity. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits czy Frank Zappa. Ma na koncie udział w kilkunastu nagraniach, występował na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. W roku 2014 ukazała się jego solowa płyta: “The Soul”. Z sukcesami występuje w duecie Maniucha/Ksawery (wraz z Maniuchą Bikont), z którą nagrał bardzo dobrze przyjętą płytę „Oj Borom, Borom”. Jesienią 2017 r. odbędzie europejskie tournée w ramach tria Charlesa Gayle'a (USA) oraz z triem współtworzonym z Piotrem Mełechem oraz Michaelem Zerangiem (USA).
Najbliższe koncerty
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR