NOSPR / Berglund / W grocie króla gór, czyli muzyczne freski - NOSPR
NOSPR / Berglund / W grocie króla gór, czyli muzyczne freski
Edvard Grieg i Jean Sibelius to nie tylko prominentni przedstawiciele późnego romantyzmu, ale także porywający narratorzy i przewodnicy po mitach i opowieściach narodów Północy. Wyłaniające się z mroków przeszłości legendy nabierają w ich dziełach żywych barw i wypełniają się nowoczesną emocjonalnością.
Nieco starszy z nich Edvard Grieg urodził się w norweskim Bergen w rodzinie o szkockich korzeniach, uczył się w Niemczech i utrzymywał liczne kontakty z duńskimi artystami. Duńska jest również geneza jego Suity w dawnym stylu „Z czasów Holberga” – utwór został zamówiony, aby uczcić rocznicę urodzin Ludviga Holberga, „Moliera Północy”. Utwór balansuje między swobodną stylizacją a hołdem dla barokowych form. Jednak w muzyce napisanej do scen z Peera Gynta według Henrika Ibsena ta perukowa tonacja ustępuje miejsca wyrazistym emocjom zaklętym w muzyce. Pierwsza z dwóch suit zawiera kilka z najbardziej sugestywnych tematów romantyzmu, poprzez które Grieg budzi w symfonicznej orkiestrze górskie potwory, trolle i koboldy (W grocie króla gór) czy przywołuje modne wówczas motywy arabskie czy afrykańskie (Taniec Anitry, Poranek).
Zanurzał się pieśnią w otchłań,
Do dna początku świata
Kalevala, opr. Elias Lönnrot, przeł. Józef Ozga-Michalski
Suita „Lemminkäinen” to utwór inspirowany Kalevalą, fińskim eposem będącym kompilacją pieśni ludów Północy. Fantastyczna, gęsta i porywająca narracja poetycka przeistacza się dzięki wyobraźni Sibeliusa w niemal impresjonistyczny fresk, a śmierć mitycznego lekkoducha porusza równie mocno jak dramaty bohaterów Thomasa Manna.
Krzysztof Siwoń
Czas trwania koncertu: ok. 70 minut
Sprawdź pozostałe koncerty tej serii
Przystanek Poranek—bezpłatne warsztaty dla dzieci między 4. a 9. rokiem życia, których rodzice lub inni opiekunowie przebywają na poranku symfonicznym. Obowiązują zapisy.
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Najbliższe koncerty
Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXII”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
AUKSO x Warszawska Orkiestra Sentymentalna / Piosenki przedwojennej Warszawy
Sala koncertowa
Brak biletówDźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR
JazzKLUB / Tomeka Reid Quartet / Trzy strunowe i perkusja w post-bopowym galopie
Sala kameralna
Ostatnie bilety