Środa młodych / Koncert studentów klasy prof. Marii Pomianowskiej instrumentów etnicznych Akademii Muzycznej w Krakowie - NOSPR
Środa młodych / Koncert studentów klasy prof. Marii Pomianowskiej instrumentów etnicznych Akademii Muzycznej w Krakowie
Maria Pomianowska (prowadzenie)
Aleksandra Kauf (fidel kolanowa)
Karolina Matuszkiewicz(fidel kolanowa)
Aleksandra Niewiadomska (fidel kolanowa)
Lidia Biały (fidel kolanowa)
Adrianna Kafel (fidel kolanowa)
Maria Korzeniowska (gitara)
Piotr Rysiewicz (gitara)
Jacek Mazurkiewicz (kontrabas)
Kwen-Yin Li (fortepian)
Maria Pomianowska jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych, multiinstrumentalistką, wokalistką, kompozytorką i pedagogiem. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. W 1994 roku, wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim, zrealizowała z sukcesem rekonstrukcję trzech zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłogajskiej, suki mieleckiej i fideli płockiej.
Klasa fideli kolanowych prowadzona przez Marię Pomianowską została otworzona na Akademii Muzycznej w Krakowie w 2010 roku. Jest to pierwsza w Polsce specjalizacja związana z muzyką etniczną. Studenci mają możliwość nauki gry na zrekonstruowanych polskich instrumentach: suce biłgorajskiej, suce mieleckiej i fideli płockiej oraz na wybranych fidelach kolanowych pochodzenia europejskiego i azjatyckiego (bułgarska gadułka, perskie kemanche, indyjskie sarangi, chińskie erhu, mongolski morin huur).
Repertuar:
Obejmuje przede wszystkim tradycyjną i dawną muzykę polską opracowaną na zespół fideli kolanowych. Chorea Polonica – Anonim, XV w. Służyłem ja Tobie – Anonim, początek XVII w. Lamento de Tristán- La Rotta – Anonim, Włochy, XIV w. Tourdion – Anonim, XVI w. Z tamtej strony jeziora Sosna Studenci wykonają także kompozycję autorstwa Marii Pomianowskiej, które znajdują się na albumie „The voice of suka” Step Na koncercie każda ze studentek zaprezentuje różne kultury muzyczne świata i przedstawi przy tym egzotyczne instrumenty Longing – chiński utwór w aranżacji na erhu i fortepian (Aleksandra Niewiadomska, Li Kwen-Yin) Solo na kemanche (Karolina Matuszkiewicz + Jacek Mazurkiewicz) Polska – utwór szwedzki na dwie suki (Aleksandra Kauf, Adrianna Kafel, Aleksandra Niewiadomska) Kupalinka/Oj, czyj to kiń stojit – ukraińskie pieśni (Adrianna Kafel) Dejcie stołka cisowego (Lidia Biały)
Najbliższe koncerty
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR