Środa młodych - NOSPR
Środa młodych
Koncert uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach
Pojęcie „zespół” w muzyce kojarzy się dość jednoznacznie. Na to hasło większości z nas przychodzi do głowy albo niewielka grupa muzyków, typu kwartet, albo cała orkiestra – kameralna lub symfoniczna. Skład tego, co nazywamy zespołem może być rzeczywiście najróżniejszy, niemniej jedna cecha jest dla tych wszystkich formacji wspólna.
Jest nią zgodne współdziałanie.
Zespół, który wystąpi 3 czerwca 2015 r. ma tę właściwość, choć w porównaniu z większością wymienionych powyżej, jego rozmiary mogą przytłoczyć. Składa się z prawie 550 osób wyodrębnionych w dwóch zasadniczych grupach, które dzielą się na wiele mniejszych. Tymi małymi grupami, a często ich poszczególnymi członkami, kieruje ponad 160 doświadczonych ludzi, 30 osób zatrudnionych jest w organizacji, a całość prowadzi i dogląda jeden szef, jak na zespół przystało.
Jak to wszystko może zgodnie zagrać?! – zapytają niektórzy.
A no, może.
Wyjaśnijmy zatem, o jakim zespole mowa.
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach to naprawdę zgrana formacja.
Składa się on z dwóch najstarszych w Polsce szkół, łączących w sobie edukację ogólnokształcącą z muzyczną – Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. S. Moniuszki i Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego. Stąd niemal 550 uczniów i ponad 160 osobowa kadra nauczycielska. O każdej z tych placówek napisano morze słów, dokumentując jej długą historię i wymieniając setki sukcesów, jakie osiągnęły. Nie sposób tutaj zamieścić nawet małej cząstki dokonań nauczycieli i ich uczniów – zarówno solistów jak i zespołów (tym razem tych z pierwszego skojarzenia), na konkursach krajowych i zagranicznych, czy miejsc ich występów w Polsce, wielu krajach Europy i poza nią. Nie dałoby się tu zmieścić choćby procenta należnego obu szkołom splendoru tak, aby nikogo nie pominąć i nie urazić. Lista absolwentów czy kształcących ich pedagogów to w zasadzie zbiór znakomitości życia muzycznego i kulturalnego Polski, począwszy od lat 30-tych ubiegłego wieku. Takie zestawienie, jeśli miałoby być rzetelne, jest w tym miejscu niemożliwe bez dodatkowych opisów i rozbudowania tekstu do ogromnych rozmiarów. Nazwiska Żmudzińskiego, Zimermana, Jasińskiego czy Knapika mogą tylko zachęcić do głębszego przyjrzenia się z jaką kuźnią talentów mamy tu do czynienia. Zainteresowanych odsyłam do strony internetowej http://www.zpsm.edu.pl/.
Dość powiedzieć, że absolwenci ci są ambasadorami naszych szkół na całym świecie. Jako solistów, kompozytorów, dyrygentów, pedagogów, reżyserów dźwięku czy luminarzy życia artystycznego można ich spotkać w najlepszych orkiestrach, zespołach kameralnych, na uczelniach wyższych, w radiu, telewizji i prasie. Wiedza, którą stąd wynieśli, jest ich drogowskazem; umiejętności – kluczem do wielu drzwi, a dyplom – najlepszą wizytówką.
To wszystko sprawia, że w ciągu dekad (Szkoła I st. zbliża się do jubileuszu 70 lat istnienia, a Szkoła II st. - jak zresztą wynika już z wcześniejszego tekstu – niedługo będzie miała tych lat 80) placówki, przez długi czas działające rozdzielnie, zasłużyły na miano jednych z najlepszych w kraju instytucji edukacyjno-artystycznych. Choć połączono je dopiero 21 lat temu, zawsze składały się razem na dwa ogniwa ważnego ośrodka kulturotwórczego w całym regionie śląskim. Zespolenie w jeden organizm umocniło jeszcze ten artystyczno-edukacyjny tandem, zacieśniło współpracę i ułatwiło wzajemny, korzystny wpływ zarówno na obie placówki jak i całe środowisko.
W czasie koncertu posłuchamy młodych i bardzo młodych artystów, dziś reprezentujących nasz dobrze prosperujący Zespół, którzy swą pracą i zdolnościami w pełni zasłużyli na występ w pięknym wnętrzu Sali kameralnej NOSPR w Katowicach.
Marek Ciepierski
WYKONAWCY:
Zofia Olesik skrzypce
Karol Tomaszewski trąbka
Anna Janeczek i Emilia Grzyśka duet fortepianowy
Michalina Barcikowska flet
Oliwia Bujnowicz skrzypce
Ziemowit Świtalski fortepian
Angelika Malerczyk skrzypce
Barbara Grzybek i Natalia Płonka duet fortepianowy
Anna Baran skrzypce
Aleksandra Marchewka, Alicja Olekszak duet klarnetowy
Ewa Bukała fortepian
Mateusz Tomica fortepian
Anna Krzyżak altówka
Wojciech Chałupka saksofon
Mateusz Krzyżowski fortepian
Bartłomiej Fraś skrzypce
Joanna Kubas fortepian
Dariusz Noras fortepian
Irmina Obońska fortepian
Marcin Prysak fortepian
Grażyna Sokalska fortepian
Bartłomiej Fraś skrzypce
Dorota Bywalec - prowadzenie koncertu.
Najbliższe koncerty
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR