Recitale mistrzowskie / Tine Thing Helseth / Gunnar Flagstad - NOSPR
Recitale mistrzowskie / Tine Thing Helseth / Gunnar Flagstad
Geirr Tveitt – Vélkomne med æra z I Suity A Hundred Hardanger Tunes op. 151 (oprac. na trąbkę i fortepian Tine Think Helseth) (ca. 3’)
Edvard Hagerup Bull – Perpetuum mobile (Hommage à Johan Strauss) (ca. 2’)
Dymitr Szostakowicz – Pieśni – wybór (oprac. na trąbkę i fortepian Tine Think Helseth) (ca. 10’)
Astor Piazzolla – Cafe 1930 (oprac. na trąbkę i fortepian Kyoko Yamamoto) (ca. 7’)
Paul Hindemith – Sonata na trąbkę i fortepian (ca. 18’)
***
Béla Bartók – Rumuńskie tańce ludowe (oprac. na trąbkę i fortepian Tine Think Helseth) BB 68 (ca. 8’)
Edvard Grieg – Haugtussa op. 67 (oprac. na trąbkę i fortepian Tine Think Helseth) (ca. 22’)
Kurt Weill – Pieśni (oprac. na trąbkę i fortepian Tine Think Helseth): Nanas Lied, Youkali, Je ne t’aime pas (ca. 10’)
Jeszcze w XVIII wieku trębacze (oraz… kotliści) należeli do wyższej kasty muzycznej. Podczas gdy zwyczajni muzycy grali na ogół w orkiestrach dworskich, gdzie, jak służący, nosili liberię, trębacze (oraz kotliści) byli na żołdzie miejskim, wolni i lepiej opłacani. Instrumenty te uświetniały bowiem fanfarami uroczystości publiczne. W partyturach XVIII wieku (nawet w Haydnowskim oratorium Stworzenie świata, 1798) na najwyższych pięcioliniach zazwyczaj notowano trąbki i kotły, a usus instrumentacyjny w orkiestrze klasycznej kazał prowadzić partię trąbek i kotłów równolegle. Takie wykorzystanie trąbki tylko w małym stopniu ukazywało możliwości tego instrumentu. Ale od czasów baroku żywa jest też tradycja trąbki solowej, której możliwości zwiększyły się znacznie, odkąd trąbkę naturalną zastąpiono wentylową.
W programie koncertu, obok niezwykle efektownych transkrypcji, znajdzie się też dzieło należące do żelaznego repertuaru trębaczy: Sonata (1939) Paula Hindemitha (1895-1963), należąca do imponującej serii sonat przeznaczonych na instrumenty solowe z fortepianem. Dzieło promieniejące neoklasyczną energią, ale o wydźwięku refleksyjnym: w finale, określonym jako Trauermusik („muzyka żałobna”), cytuje Hindemith chorał Alle Menschen müssen sterben („Wszystkim ludziom umrzeć trzeba”).
[Marcin Trzęsiok]
Najbliższe koncerty

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 1-3
Sala kameralna

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 4-6
Sala kameralna

Festiwal Katowice Kultura Natura / Ogrody rozstania / NOSPR / Alsop / Mahler
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Festiwal Katowice Kultura Natura / Powrót do raju? / Orchestra di Santa Cecilia / Harding / Bell
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR

Koncert w porze drzemki dla rodziców z maluchami (do 12 miesięcy)
Sala kameralna

Inauguracja instalacji Marcina Dymitra „Dźwięk w ruchu”
Foyer NOSPR
