PORTICO QUARTET / support: Dobrawa Czocher - NOSPR
PORTICO QUARTET / support: Dobrawa Czocher
Przed koncertem prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Nasi kwietniowi goście stworzyli własny muzyczny świat. Pełny romantycznych uniesień i nastrojowych podróży, a także bezpośrednich zaproszeń do tańca. Portico Quartet bywają porównywani z takimi zespołami, jak Radiohead, The Cinematic Orchestra, czy GoGo Penguin. Twórczość zespołu czerpie w równym stopniu z jazzu i klasyki, co z muzyki elektronicznej i ambientu. Za niepowtarzalne brzmienie grupy odpowiada hang drum, czyli nowoczesny instrument perkusyjny złożony z dwóch stalowych kopuł. Na scenie uzupełniają go saksofon, perkusja i bas, a także instrumenty klawiszowe oraz elektroniczne efekty. Mnogość barw, melodyjność i trafione eksperymenty tworzą razem prawdziwą magię. Tego samego wieczoru wystąpi również utalentowana polska wiolonczelistka Dobrawa Czocher. Artystka znana jest m.in. ze współpracy z pianistką Hanią Rani. Na początku 2023 roku Dobrawa Czocher opublikowała debiutancki album „Dreamscapes”.
Niezwykle klimatyczna sala koncertowa NOSPR to wymarzone miejsce na obcowanie z romantyzmem muzyki. Jedyna tegoroczna okazja na spotkanie z Portico Quartet już w czwartek 20 kwietnia.
Portico Quartet
Zespół założyli Jack Wyllie i Milo Fitzpatrick z Southampton oraz Duncan Bellamy i Nick Mulvey z Cambridge, którzy poznali się w 2005 roku podczas studiów w Londynie. Dwa lata później ukazał się ich debiutancki album „Knee-Deep in the North Sea”, który przyniósł grupie międzynarodowe uznanie oraz nominację do Mercury Prize. Od tamtego czasu zespół opublikował siedem albumów studyjnych. Twórczość Portico Quartet wymyka się sztywnej kategoryzacji i podziałom na gatunki.W 2011 roku założyciel zespołu Nick Mulvey opuścił grupę, aby kontynuować solową karierę. Zastąpił go Keir Vine. Od 2017 roku Portico Quartet publikuje w prestiżowej wytwórni Gondwana Records. W obecnym składzie zespołu znajdują się członkowie założyciele: Duncan Bellamy na perkusji, Milo Fitzpatrick na basie i Jack Wyllie na saksofonie oraz Taz Modi lub Keir Vine grający na hang drum lub klawiszach. Ostatnia płyta zespołu to rozszerzona wersja albumu „Terrain”, zarejestrowana na żywo w kultowym Studio One Abbey Road i opublikowana pod koniec 2022 roku.
Dobrawa Czocher
Polska wiolonczelistka urodzona w muzykalnej rodzinie. Zaczęła grać w wieku 7 lat. Jest absolwentką prestiżowych uczelni: Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Hochschule für Musik w Detmold w Niemczech. W 2017 roku Czocher została członkiem Junge Deutsche Philharmonie oraz główną wiolonczelistką Neue Philharmonie Berlin W 2018 roku dołączyła do Szczecińskiej Orkiestry Symfonicznej jako solowa wiolonczelistka. Czocher występowała również w wielu prestiżowych salach koncertowych w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Libanie, Serbii, Austrii, Turcji, Portugalii, Wielkiej Brytanii. Uwielbia poszerzać spektrum brzmienia wiolonczeli, łącząc muzykę filharmoniczną z bardziej alternatywnym podejściem. Od wielu lat współpracuje ze swoją dobrą przyjaciółką, pianistką Hanią Rani. Wspólnie nagrały album „Biała Flaga” z interpretacjami muzyki Grzegorza Ciechowskiego oraz płytę „Inner Symphonies” dla prestiżowej wytwórni Deutsche Grammophon. Debiutancki, solowy album artystki "Dreamscapes" ukazał się 27 stycznia 2023 roku.
Więcej o artystach:
https://www.porticoquartet.com/
https://www.facebook.com/porticoquartet
https://twitter.com/porticoquartet
https://www.instagram.com/porticoquartet/
https://open.spotify.com/artist/7sYipTRgDXS2JVOPEhRutx
https://dobrawaczocher.com/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100069713918266
https://www.instagram.com/dobrawaczocher/
https://open.spotify.com/artist/7A5EBB4tls8HDFroU2Cm5p
Najbliższe koncerty
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR