Fortepian czy organy? - NOSPR
Fortepian czy organy?
Przed koncertem prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Połączenie brzmienia organów i fortepianu wydaje się dość egzotyczne, niemniej stanowi naturalną konsekwencję wniknięcia pierwszego z wymienionych instrumentów do przestrzeni świeckiej (czyli do sal koncertowych) w XIX wieku. Wizją takiego eksperymentu kolorystycznego poczuli się zainspirowani m.in. César Franck i Camille Saint-Saëns. Choć w swoich utworach jako partnerkę fortepianu wskazali wprawdzie spokrewnioną z „królem instrumentów” fisharmonię, tak jej partia z powodzeniem może być wykonywana również na organach. Oryginalną twórczość organowo-fortepianową o charakterze koncertowym uprawiali już późniejsi kompozytorzy francuscy: Marcel Dupré (posiadający zresztą organy we własnej willi w Meudon) czy Thierry Escaich.
Ogromne możliwości obu instrumentów sprawdzą się także w transkrypcjach, i to zarówno dzieł orkiestrowych (uwertura Mendelssohna, będąca reminiscencją podróży kompozytora na wyspę Staffa), jak i fortepianowych („akwatyczna” impresja Debussy’ego otwierająca pierwszy zeszyt Obrazów). Radości ze wspólnego muzykowania dopełnią słynne wariacje dla duetu fortepianowego Lutosławski-Panufnik (napisane przez tego pierwszego) oraz – oczywiście – improwizacja.
[Bartłomiej Barwinek]
Poznaj nowy cykl organowy NOSPR, wybierz spośród koncertów porannych i wieczornych.
Sprawdź najbliższe koncerty w tym cyklu
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Czas trwania koncertu: ok. 80 min
- Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko
- Barwy RP
- Ministerstwo Kultury
- EU Fundusz rozwoju reg.
- katowice miasto muzyki dwuznak
Dziękujemy firmie Yamaha Poland za użyczenie fortepianu koncertowego Yamaha CFX
Najbliższe koncerty
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR
Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXII”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
AUKSO x Warszawska Orkiestra Sentymentalna / Piosenki przedwojennej Warszawy
Sala koncertowa
Brak biletów