Kammerorchester Basel / René Jacobs / Haydn. W poszukiwaniu prawdy - NOSPR
Kammerorchester Basel / René Jacobs / Haydn. W poszukiwaniu prawdy
René Jacobs to jedna z bardziej elektryzujących postaci w środowisku muzyki dawnej. Dla osób, które nie śledzą na co dzień ideologicznych batalii fanów historycznych praktyk wykonawczych, może się wydawać zaskakujące, jak wiele emocji wzbudzają niektóre produkcje belgijskiego dyrygenta i śpiewaka.
W ciągu pół wieku działalności artystycznej Jacobs był jednym z głównych bohaterów renesansu muzyki dawnej. Najpierw jako znakomity kontratenor specjalizował się w nagraniach zapomnianych dzieł i wziął udział w wielu entuzjastycznie przyjętych interpretacjach utworów Bacha czy Mozarta.
Dla Jacobsa jako dyrygenta historyczne traktaty i wiedza na temat dawnych praktyk bywają czasem punktem wyjścia do tego, by ponieść się swobodnej grze wyobraźni. Dla jednych te pomysły są zbyt odważne, w opinii innych natomiast sprawiają, że jego interpretacje są bliższe współczesnym odbiorcom.
Jak będzie w dwóch, dość odmiennych dziełach Haydna? Symfonia e-moll wzięła swój przydomek Żałobna od rzekomej prośby kompozytora, by wolną część wykonać na jego własnym pogrzebie. Nie ma jednak żadnych świadectw, że zabrzmiała ani na pogrzebie, ani na innych nabożeństwach upamiętniających twórcę.
Missa Cellensis in honoremBeatissimae Virginis Mariae, zwana również Mszą cecyliańską, to jedna z dwóch (a w zasadzie trzech) napisanych dla opactwa w Mariazell, jednego z ważniejszych punktów pielgrzymkowych w Austrii. Pierwsza wersja Mszy skomponowanej w 1766 roku spłonęła w pożarze. Dlatego też siedem lat później Haydn odtworzył całe dzieło z pamięci i rozszerzył je do kształtu, w którym przetrwało do dziś.
Szymon Maliszewski
Czas trwania koncertu (łącznie z przerwą): ok. 120 minut
Zachęcamy do lektury rozmowy z René Jacobsem w internetowym wydaniu najnowszego dwumiesięcznika NOSPR: czytaj
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Realizacja koncertu szwajcarskiej orkiestry Kammerorchester Basel
Patron medialny
Najbliższe koncerty
Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXII”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
AUKSO x Warszawska Orkiestra Sentymentalna / Piosenki przedwojennej Warszawy
Sala koncertowa
Brak biletówDźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR
JazzKLUB / Tomeka Reid Quartet / Trzy strunowe i perkusja w post-bopowym galopie
Sala kameralna
Ostatnie biletyKalejdoskop / Muzyczne indywidualności / klasy 1-3
Sala kameralna