Orkiestra Muzyki Nowej / Koncert na stoły, fale mózgowe i elektronikę (W pudełku) - NOSPR
Orkiestra Muzyki Nowej / Koncert na stoły, fale mózgowe i elektronikę (W pudełku)
Thierry de Mey – Musique de table na 3 perkusistów i stoły
Franciszek Araszkiewicz – Innerealization na orkiestrę kameralną i elektronikę sterowaną za pomocą fal mózgowych i pól elektromagnetycznych
Ewa Synowiec – grafika Diabolus in musica
Michał Pawełek – Simeia na orkiestrę kameralną i elektronikę
Czas trwania koncertu ok. 65 min.
Nikogo już nie dziwi włączanie technologii w coraz to nowsze obszary życia. W muzyce współczesnej podobnie. I nie ma w tym nic dziwnego, bo kompozytorzy już dawno wyszli poza obszar tego co ustalone i przewidywalne, na rzecz tego co nowe i oryginalne, a przez to szczególnie inspirujące dla wyobraźni. Amerykański badacz internetu, Mark Prensky dla twórców dorastających w rzeczywistości nowych technologii użył określenia „cyfrowi tubylcy” - twórcy, dla których technologia to element rzeczywistości. Włączają oni w zakres kompozycji komputery, cyfrowe odtwarzacze muzyki, telefony komórkowe czy gry wideo. Elektronika i nowe technologie stają się naturalnym towarzyszem instrumentów.
Podczas koncertu Orkiestry Muzyki Nowej będzie można przyjrzeć się jak nowe media i technologie mogą być wykorzystane przez kompozytorów. Tego wieczoru zaprezentowane zostaną utwory kompozytorów krakowskich: Simei Michała Pawełka i Innerealization Franciszka Araszkiewicza. Ten ostatni utwór to muzyka generowana falami mózgowymi, powstająca dzięki pomiarom aktywności mózgu. Sprzęt i oprogramowanie pozwalają na skanowanie aktywności mózgu w stanach, które są sprzężone z amplitudami fal mózgowych – koncentracji oraz relaksacji. Urządzenie jest również wrażliwe na ruch gałek ocznych. W ten sposób możemy usłyszeć pewne zjawiska dźwiękowe. Dla każdego wykonawcy zbiór parametrów jest inny, co daje nieco odmienny rezultat, ale efekt końcowy – forma, faktura, zjawiska rytmiczne – jest całkowicie jednoznaczny.
Z kolei Musique de table Thierry’ego de Meya wyrasta z fascynacji ruchem i rytmem. Utwór przeznaczony jest na trzech perkusistów, z których każdy gra na powierzchni przypominającej stół. Choć sam rytm nie jest szczególnie skomplikowany, to komplikację stanowi cały szereg elementów wizualnych, bowiem sześć rąk odbywa fascynujący i niezwykle atrakcyjny taniec. Warto go zobaczyć!
Najbliższe koncerty
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR