NOSPR / Nesterowicz / Soyoung Yoon / Przyszłość to prostota? - NOSPR
NOSPR / Nesterowicz / Soyoung Yoon / Przyszłość to prostota?
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Dzieci (w wieku od 4 do 6 lat) na czas trwania koncertu zapraszamy do muzycznej świetlicy NOSPR na Przystanek Poranek, czyli kreatywne zajęcia muzyczno-plastyczno-ruchowe. Zgłoszenia wyłącznie drogą mailową (warsztaty@nospr.org.pl), do piątku poprzedzającego koncert. Ze względu na dużą ilość chętnych, zgłoszenia przychodzące po wyznaczonym terminie nie będą brane pod uwagę.
Nie ma wątpliwości, że tak potoczyste, niepretensjonalne motywy i frazy, jakie rozpoczynają Koncert e-moll op. 64 napisał Felix Mendelssohn. Może to zresztą najpiękniejszy dziewiętnastowieczny koncert skrzypcowy? Na pewno bardzo romantyczny, chociaż lekki; pamiętajmy, że Elfy w muzyce Mendelssohna zamieszkują. A wyważenie liryzmu i efektownej wirtuozerii w partii solowej to jednak wyraźna tęsknota za klasycznym porządkiem.
Spośród siedmiu symfonii Jeana Sibeliusa to właśnie III Symfonia C-dur op. 52 wydaje się najważniejsza. Pisana w latach 1904–1907 wyznacza punkt zwrotny w jego wyobrażeniach o formie i treści nowoczesnych dzieł. Sibelius przekroczył granicę zza której się nie wraca, jakby powiedział: przyszłością mojej muzyki jest „klasyczna prostota”. Zerwał z romantycznym rozbuchaniem i zwrócił się w stronę brzmień surowszych, nawet chłodnych, za to działających na wyobraźnię. Jakoś wyjątkowo pasuje aura III Symfonii do wyobrażeń o tajemniczej Północy.
Marcin Majchrowski
Czas trwania koncertu: ok. 80 minut
Partner Główny koncertów abonamentowych NOSPR w sezonie 2023/2024
Najbliższe koncerty
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR
Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXII”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
AUKSO x Warszawska Orkiestra Sentymentalna / Piosenki przedwojennej Warszawy
Sala koncertowa
Brak biletów