NOSPR kameralnie / „mała symfonia” - NOSPR
NOSPR kameralnie / „mała symfonia”
Przed koncertem prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Rok 1824 to fascynujący czas w muzyce. Klasycyzm z wolna nabiera cech romantycznych. Premiery mają Missa solemnis i IX Symfonia Beethovena, piętnastoletni Mendelssohn pisze swoją pierwszą „dużą” symfonię, a rok młodszy Chopin eksperymentuje z mazurkami. Franciszek Schubert poświęca się kameralistyce, pisząc kwartety Śmierć i dziewczyna i Rosamunde oraz – wzorowany na wyjątkowo popularnym w pierwszych dekadach XIX wieku Septecie Beethovena – Oktet F-dur.
Nazwa „oktet” oznacza utwór na osiem instrumentów. Mieszany skład zaproponowany przez Schuberta stał się do pewnego stopnia „klasyczny” – jeszcze w XX wieku komponowali na niego Iannis Xenakis czy Isang Yun. Taka jest siła arcydzieła; „małej symfonii” o uwodzicielskim wdzięku wiedeńskiej serenady. Ta muzyka daje przyjemność zarówno muzykom, jak i słuchaczom.
[Adam Suprynowicz]
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Sprawdź najbliższe koncerty w tym cyklu
Czas trwania koncertu: ok. 70 min
Najbliższe koncerty
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR