NOSPR / Jamie Phillips / Dni Mieczysława Wajnberga - NOSPR
NOSPR / Jamie Phillips / Dni Mieczysława Wajnberga
Szanowni Państwo,
w związku z ogłoszeniem żałoby narodowej w dniu pogrzebu tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza - Prezydenta Gdańska zmianie uległ program koncertu. ZamiastUcznia czarnoksiężnika Paula Dukasa zostanie wykonane Adagio na orkiestrę smyczkową Samuela Barbera.
Samuel Barber - Adagio na orkiestrę smyczkową (8')
Mieczysław Wajnberg – Fantazja na wiolonczelę i orkiestrę (20')
Antonin Dvořák – Poemat symfoniczny „Wodnik” (19')
Maurice Ravel – Balet Moja matka gęś (29')
Przed koncertem, o godz. 18.45 Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali kameralnej na spotkanie z Agnieszką Nowok-Zych, która omówi wykonywane tego wieczoru utwory.
Większość z dzieciństwa wyrasta. Innym dzieciństwo nigdy nie było dane. Jeszcze inni pozostają dziećmi całe życie. W duszy Antonína Dvořáka (1841-1904) drzemał chłopiec, który historie ze świata dorosłych oglądał z baśniowej perspektywy. W poemacie symfonicznym Wodnik – na kanwie ballady ze zbioru Karela Jaromíra Erbena Kytice – opowiedział historię wodnego demona, porwanej przez niego dziewczyny i zabójstwa ich dziecka. Wykorzystał w tym celu siedem krótkich motywów, ściśle powiązanych z narracją poematu.
Skonstruowana w formie łuku Fantazja Mieczysława Wajnberga (1919-1996) przenosi słuchacza w świat melodii żydowskich, wywiedziony ze wspomnień rodziców, którzy w 1903 roku, po krwawym pogromie, uciekli do Warszawy z Kiszyniowa.
Maurice Ravel (1875-1937), który nawet „poważne” kompozycje składał z zapałem sztubaka, nakręcającego blaszaną pozytywkę, skomponował suitę Moja matka gęś na fortepian na cztery ręce w 1908 roku z myślą o wnukach rzeźbiarza Cypriana Godebskiego. W 1911 zorkiestrował te miniaturowe impresje na motywach baśni Perraulta, siedem lat później rozbudował suitę w formę sceniczną, dla Baletów Rosyjskich Diagilewa.
Dorota Kozińska
Najbliższe koncerty
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR