NOSPR / Ioniță / Foster / KULTURA NATURA / Dvořák / Bloch / Beethoven – „Pastoralna” - NOSPR
NOSPR / Ioniță / Foster / KULTURA NATURA / Dvořák / Bloch / Beethoven – „Pastoralna”
Prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Przed koncertem, o godz. 18.30, zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie z Marcinem Majchrowskim, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Wejście na prelekcję jest bezpłatne, do uczestnictwa w prelekcji uprawnia okazanie karty abonamentowej lub biletu na koncert.
Zapraszamy na transmisję koncertu na antenie radiowej Dwójki w audycji „Filharmonia Dwójki”, od godz. 19:30.
Salomon – na łonie natury?
Wprowadzeniem w muzyczny wieczór jest przepiękna, późna uwertura W naturze (1891) Antonína Dvořáka (1841–1904), twórcy wyjątkowo wrażliwego na uroki przyrody, nie tylko czeskiej zresztą. Ta muzyka „oddycha” inaczej, niż wspaniałe, lepiej znane symfonie czeskiego mistrza. Uwertura W naturze otwiera muzyczny tryptyk „Przyroda, życie i miłość”, a jej dopełnieniem jest żywiołowy Karnawał i dramatyczny Otello.
Centralnym punktem koncertu jest rzadko wykonywana u nas rapsodia Schelomo (1916) na wiolonczelę i orkiestrę Ernesta Blocha (1880–1959) – muzyczny portret biblijnego króla Salomona. Bloch, amerykański twórca szwajcarskiego pochodzenia, w Polsce praktycznie nieznany (na Zachodzie tak!), jeszcze przed I wojną światową poszukiwał prawdziwego „stylu żydowskiego” w muzyce. Pierwotnie Schelomo miał być cyklem pieśniowym, ale nim kompozytor uporał się z wyborem języka, zaprzyjaźniony muzyk-wiolonczelista „podpowiedział” mu, że słowa Salomona najlepiej odda brzmienie solowej wiolonczeli. Co stało się faktem…
A na zakończenie – jakże dobrze wszystkim znana VI Symfonia F-dur „Pastoralna” (1808) Ludwiga van Beethovena (1770–1827), jego „wspomnienie wiejskiego życia”. Znana? Więc posłuchajmy raz jeszcze! Bowiem cechą dzieł prawdziwie wielkich jest to, iż słuchane ponownie, wciąż odsłaniają przed nami nowe, dotąd nieznane oblicze. Warto sprawdzić!
Stanisław Kosz
Zachęcamy do wysłuchania eseju autorstwa Stanisława Kosza poświęconego programowi koncertu:
Mój Karnet Festiwalowy – Festiwal Katowice Kultura Natura 2023
Ten koncert może być częścią „Mojego Karnetu Festiwalowego – Festiwal Katowice Kultura Natura 2023”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój Karnet Festiwalowy” dowolnie, wybierając spośród różnych koncertów w ramach Festiwalu i zyskaj aż do 30% zniżki.
Mój Karnet Festiwalowy można zakupić w kasie lub złożyć rezerwację telefoniczną. Więcej informacji – karnet festiwalowy.
Koncerty w ramach oferty "Mój Karnet Festiwalowy – Katowice Kultura Natura 2023" dostępne są w zakładce – program.
Czas trwania koncertu (łącznie z przerwą): ok. 100 min
Organizator
Współorganizatorzy
NOSPR współfinansują
Patroni medialni
Partner motoryzacyjny
Partner Główny Festiwalu
Partner
Partner Główny koncertów abonamentowych NOSPR w sezonie 2022/2023
Najbliższe koncerty
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR