NOSPR / Alexander Liebreich / Festiwal Górecki - Penderecki - NOSPR
NOSPR / Alexander Liebreich / Festiwal Górecki - Penderecki
Krzysztof Penderecki –
Wymiary czasu i ciszy
Kosmogonia
***
Henryk Mikołaj Górecki – II Symfonia „Kopernikowska”
Czas trwania koncertu ok. 110 min.
Przed koncertem, o godz. 17:30 zapraszamy do sali kameralnej na premierę książki Górecki. Geniusz i upór Marii Wilczek-Krupy. Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.
O godz. 18.45 Towarzystwo Przyjaciół NOSPR tradycyjnie zaprasza do sali kameralnej na spotkanie z Marcinem Trzęsiokiem, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory.
Wymiary czasu i ciszy (1960, rew. 1961) należą do najradykalniej awangardowych dzieł Krzysztofa Pendereckiego (ur. 1933), który tak je objaśniał: „Kompozycja ta jest próbą transplantacji niektórych założeń warsztatowych Paula Klee i Ives Kleina na język dźwiękowy. Analogie te uwidaczniają się w operowaniu odcinkami różnej barwy i struktury, łączonymi na zasadzie «przenikania» (Klee) oraz we wprowadzaniu odcinków statycznych operujących drgającym «obszarem dźwięku» lub tylko samym jego rezonansem (Klein). Rezygnuję w Wymiarach z taktów na rzecz określonych odcinków czasowych, wymagających realizacji ze stoperem. Poszczególne dźwięki i grupy dźwiękowe w danym odcinku czasu wprowadza dyrygent sugerując się ich graficznym rozmieszczeniem w partyturze oraz specjalnie wprowadzoną w tym celu linią wskazującą kolejność ich wejść”.
Ekspresyjna i monumentalna kantata Kosmogonia (1970), napisana z okazji 25-lecia ONZ, powstała u schyłku awangardowego okresu twórczości Pendereckiego. Kompozytor wybrał do niej cytaty w kilku językach, autorstwa Mikołaja z Kuzy, Mikołaja Kopernika, Lukrecjusza, Owidiusza, Leonarda da Vinci, Giordana Bruna, Sofoklesa; ponadto fragmenty z Księgi Rodzaju oraz wypowiedzi Jurija Gagarina i Johna Glenna.
II Symfonię „Kopernikowską” (1973) napisał Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) dla uczczenia 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Marginalizacja Ziemi, wynikająca z teorii wielkiego astronoma, była ciosem dla ukształtowanej przez stulecia wizji kosmologiczno-religijnej, która przyznawała człowiekowi miejsce centralne. Dramat ten ukazał Górecki w pierwszej połowie swego jednoczęściowego dzieła. Druga odsłona przynosi ukojenie: to zachwyt nad wspaniałością Stworzenia, z wprowadzeniem, w finale, cytatu z muzyki staropolskiej – hymnu Laude digna parole (ale w formie palimpsestu, bo z tekstem wziętym z dzieła Kopernika O obrotach ciał niebieskich).
Marcin Trzęsiok
Współorganizatorem koncertu jest Instytut Muzyki i Tańca.
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.
Partner:
Najbliższe koncerty
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR