Noce i poranki organowe / organista z Notre-Dame - NOSPR
Noce i poranki organowe / organista z Notre-Dame
Przed koncertem prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Czy brzmienie organów porannych różni się od organów wieczornych?
Odpowiedź kryje się w cyklu Nocy i Poranków organowych podczas których zaproszeni goście – wspaniali organiści i naukowcy opowiadają, co tak naprawdę kryje się w organowej szafie, czym właściwie jest wiatrownica, jak działają organy wodne i dlaczego trzeba aż miliona części, by zbudować taki instrument.
Prelekcjom towarzyszą koncerty najlepszych absolwentów akademii muzycznych, którzy na wieczornych spotkaniach przywołują zmysłowe, mitologiczne, metafizyczne obrazy francuskich twórców i najbardziej szalone, zaskakujące, przekorne muzyczne fragmenty.
Idiom stylistyczny francuskiej szkoły organowej, zaznaczający się wyraźnie już w epoce baroku, osiąga swój punkt zenitalny w neoromantycznej estetyce tzw. symfonizmu. Jedną z kluczowych jego postaci jest Louis Vierne, wieloletni organista tytularny katedry Notre-Dame w Paryżu, który w czterech suitach Pièces de fantaisie, stworzonych na potrzeby własnej działalności koncertowej, wprowadza do muzyki organowej rzadko wcześniej w niej obecną programowość o świeckim rodowodzie. O krok dalej zmierza wyobraźnia Jehana Alaina, w dwóch swoich utworach sięgającego do tematyki mitologicznej – greckiej i hinduskiej (Deux danses à Agni Yavishta). Będący dziedzicem symfonizmu, najwybitniejszy XX-wieczny kompozytor muzyki organowej, Olivier Messiaen, w drugiej części cyklu Narodzenie Pańskie maluje refleksyjny portret pasterzy przybywających adorować Dzieciątko Jezus przy dźwiękach instrumentów.
[Bartłomiej Barwinek]
Poznaj nowy cykl organowy NOSPR, wybierz spośród koncertów porannych i wieczornych.
Sprawdź najbliższe koncerty w tym cyklu
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Czas trwania koncertu: ok. 80 min
Najbliższe koncerty
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR
Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXII”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
AUKSO x Warszawska Orkiestra Sentymentalna / Piosenki przedwojennej Warszawy
Sala koncertowa
Brak biletów