NOSPR / Zagrosek / Najradośniejsza z symfonii Mahlera - NOSPR
NOSPR / Zagrosek / Najradośniejsza z symfonii Mahlera
Przed koncertem, o godz. 18.30, zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie z red. Jakubem Puchalskim, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Wejście na prelekcję jest bezpłatne, do uczestnictwa w prelekcji uprawnia okazanie karty abonamentowej lub biletu na koncert.
Najradośniejsza z symfonii Gustava Mahlera bynajmniej nie wyrzeka się ani właściwej dla kompozytora groteskowej ironii, ani wątków eschatologicznych. Ponownie dotyka tematu śmierci, która tym razem jednak przybiera tony najpierw groteskowego lendlera granego na skrzypcach w scherzo, a w finale wprowadza nas w świat raju. Czy jest to jednak raj prawdziwy, czy też raczej ironiczny w efekcie obraz wynurzający się z naiwnej ludowej poezji ze zbioru Cudowny róg chłopca – do którego kompozytor sięga już po raz ostatni w swoich symfoniach?
IV Symfonię Mahlera poprzedzi beethovenowska w stylu uwertura koncertowa holenderskiego kolegi geniusza z Bonn, który wprowadzał muzykę Mozarta i Beethovena na estrady swojej ojczyzny. Nic dziwnego, że był to właśnie ten styl, którym Johann Wilhelm Wilms się inspirował, pisząc nie tylko tę Uwerturę D-dur, ale i swoje symfonie. Wyjątkowo urodziwie poprowadzona grupa drewna przypomina, że kompozytor był także… zawodowym flecistą.
Jakub Puchalski
Czas trwania koncertu: ok. 80 minut
Sprawdź pozostałe koncerty tej serii
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Najbliższe koncerty
Kalejdoskop / Wszystko w rękach smyczków / klasy 1-3
Sala kameralna
Kalejdoskop / Wszystko w rękach smyczków / klasy 4-6
Sala kameralna
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna