Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji - NOSPR
Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji
Szanowni Państwo, Drodzy Goście NOSPR!
W związku z wydarzeniami odbywającymi się równolegle w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz Spodkuliczba dostępnych miejsc parkingowych w Strefie Kultury jest w znacznym stopniu ograniczona. Zachęcamy do wybierania komunikacji zbiorowej, miejskiej, taxi lub w miarę możliwości dotarcia do NOSPR pieszo.
Przed koncertem prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Wydarzenie w ramach cyklu „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji” (17 kwartetów, 6 koncertów, 1 wykonawca).
Kwartet Śląski – 40 lat doświadczenia, ponad 150 prawykonań dzieł kameralnych, tysiące występów w najsłynniejszych salach koncertowych świata, ponad 60 albumów płytowych, ponad 20 nominacji i 8 statuetek Fryderyk oraz ta najważniejsza: „muzyczny Oscar”, czyli Gramophone Classical Music Award.
Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego zapomnianego, polsko-żydowsko-radzieckiego kompozytora. To dopiero drugi zespół na świecie, któremu udało się sprostać temu wyzwaniu.
W tym sezonie będziemy mieli wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Mieczysława Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji.
Przed nami zatem siedemnaście kwartetów podzielonych między sześć koncertów, cztery grupy dedykacji i jednego wykonawcę!
„Przeglądam swój młodzieńczy bagaż. Czasem znajduję tam coś, co warto przemyśleć raz jeszcze” – pisał Wajnberg do przyjaciela-kompozytora, Jurija Swiridowa w 1987 roku. Jemu właśnie dedykował VI Kwartet smyczkowy napisany cztery dekady wcześniej w podmoskiewskim letnisku Bykowo. Lutowa odsłona Wajnbergowskich koncertów w NOSPR to ukłon w stronę przyjaciół kompozytora i cenionych przez niego kolegów po fachu. Finał IV Kwartetu przywołuje na myśl Oktet Mendelssohna, ale to nie jemu, a Kwartetowi Teatru Bolszoj dedykowane jest całe dzieło. Choć początkowo dostrzegano w nim echa wojny, bliższe intencji kompozytora wydaje się jednak wsłuchiwanie w pogłosy żydowskich fraz. Warto wyczulić się na nie również w IX Kwartecie, gdzie wspomnienia z młodości kompozytora brzmią donośnie zwłaszcza w kulminacyjnej lamentacji.
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Czas trwania koncertu: ok. 100 min
Najbliższe koncerty
Kalejdoskop / Wszystko w rękach smyczków / klasy 1-3
Sala kameralna
Kalejdoskop / Wszystko w rękach smyczków / klasy 4-6
Sala kameralna
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna