Koncert dla Niepodległej "Słowa, które znaczą" - NOSPR
Koncert dla Niepodległej / "Słowa, które znaczą"
Koncert „Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą” ma w szczególny sposób uczcić kolejną, 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 10 listopada w Katowicach Orkiestra Symfoniczna NOSPR pod dyr. Radosława Labakhua’y i zaproszeni soliści wykonają utwory tradycyjne i współczesne, a osią widowiska będą słowa wielowymiarowe, których znaczenie jest kwintesencją mądrego życia mądrego człowieka.
Słowa takie jak dom, matka, przyszłość, wolność, życie, nadzieja, ojczyzna, miłość czy tradycja odwołują się do esencji naszego istnienia, do naszych morale, do naszej historii, do ludzkich emocji i do codziennej egzystencji. „Słowa, które znaczą” zostaną rozwinięte w repertuarze koncertu, który zawiera uniwersalne, ponadczasowe treści oraz muzykę, która powstała zarówno przed wiekami, jak i współcześnie.
Słowa ożywione muzyką
Widowisko otworzy „Pieśń kronika” w wykonaniu grupy Gospel Rain. Następnie każde z piętnastu wybranych przez organizatorów słów zostanie zobrazowane piosenką w zupełnie nowej aranżacji. „Dom” i „przyszłość” reprezentować będą utwory „Tylko dom” i „Tylko do jutra”, oba do muzyki Fryderyka Chopina ze słowami Justyny Holm, a zaśpiewają Lora Szafran i Kasia Stankiewicz. Natalia Szroeder, Małgorzata Ostrowska i Małgorzata Walewska zobrazują pojęcie „człowiek” wykonaniem piosenki zespołu Dżem „Do kołyski”, napisanej przez Macieja Balcara. Sam autor także wystąpi podczas koncertu, interpretując między innymi słowo „historia” w utworze „Opowiedzcie wiatry”. „Miłość” pojawi się w wykonaniu Małgorzaty Ostrowskiej, śpiewającej piosenkę „Miłość, miłość” Krzysztofa Zalewskiego. Kultową piosenkę Włodzimierza Korcza i Wojciecha Młynarskiego „Och, życie kocham cię nad życie”, znaną przede wszystkim z brawurowego wykonania Edyty Geppert, zaśpiewa Natalia Sikora. O „wolności” w aranżacji przepięknego utworu Marka Grechuty opowiedzą Skubas i Maciej Balcar oraz Gospel Rain. Nie zabraknie akcentów śląskich – Małgorzata Walewska wykona m.in. ludową pieśń „Kajze mi się podzioł mój synocek miły”. O „ojczyźnie” opowie wykonanie pieśni „Znasz-li ten kraj” Adama Mickiewicza do muzyki Stanisława Moniuszki, a całość widowiska zamknie wykonanie Mazurka Dąbrowskiego a capella przez grupę Gospel Rain.
[mat. organizatora]
Bezpłatne wejściówki dostępne w kasach biletowych NOSPR od 8 listopada br. od godz. 10:00 (jednej osobie przysługuja maksymalnie 2 wejściówki)
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022
Najbliższe koncerty
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR