Jacek Cygan Symfonicznie – Życie jest piosenką / Urodziny Miasta Kocham Katowice - NOSPR
Jacek Cygan Symfonicznie – Życie jest piosenką / Urodziny Miasta Kocham Katowice
Koncert organizowany w ramach obchodów Urodzin Miasta Kocham Katowice, na który złożą się najbardziej znane piosenki Jacka Cygana w aranżacjach na orkiestrę symfoniczną i zaśpiewane przez znakomitych wokalistów.
Jacek Cygan, który obchodzi w tym roku 40-lecie pracy, jest autorem niezliczonej ilości przebojów. Teraz zabrzmią w nowych aranżacjach muzyka i aranżera Krzysztofa Herdzina, stworzonych specjalnie na katowicki koncert. Krzysztof Herdzin, który poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, zaprosił do współpracy Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod kierunkiem Anny Szostak, kwintet jazzowy oraz wspaniałych solistów. Będą wśród nich piosenkarze mający w repertuarze piosenki napisane przez Cygana: Ryszard Rynkowski, Stanisław Soyka czy Edyta Geppert. Specjalną rolę recytatora będzie miał znakomity aktor Daniel Olbrychski.
Koncert towarzyszy obchodom 90-lecia Polskiego Radia Katowice.
Jacek Cygan – poeta, autor tekstów piosenek, librecista.
Wywodzi się ze środowiska piosenki studenckiej, znanego pod hasłem „kraina łagodności”. Współzałożyciel grupy „Nasza Basia Kochana”, z którą zostaje laureatem I nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w roku 1976. Napisał ponad 1000 piosenek dla najwybitniejszych polskich wokalistów. Jego utwory wygrywały pięciokrotnie Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, m.in. „Jaka róża taki cierń” w wyk. Edyty Geppert oraz „Wypijmy za błędy” w wyk. Ryszarda Rynkowskiego. Na Festiwalu Eurowizji w Dublinie w roku 1994, piosenka z tekstem J. Cygana „To nie ja byłam Ewą” w interpretacji Edyty Górniak zdobyła II miejsce. Był to, jak dotychczas, największy sukces polskiej piosenki w Europie. Jego piosenkowe „wizytówki” weszły do codziennego języka i często słyszy się funkcjonujące już niezależnie od autora takie wyrażenia jak: „ całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę”, „czas nas uczy pogody”, „czego może chcieć od życia taki gość jak ja?”
W grudniu 2007 roku piosenka z tekstem J. Cygana „Dumka na dwa serca” została piosenką 50-lecia Kinematografii Polskiej.
Znany z twórczości dla dzieci, zwłaszcza z telewizyjnego programu „Dyskoteka Pana Jacka /Dżeka/”, gdzie spopularyzował wiele piosenek, które stały się standardami dziecięcej sceny, m.in. „Laleczka z saskiej porcelany”, „Wszystkie dzieci nasze są” czy „Zakazany owoc”.
J. Cygan para się także pracą przekładową dotyczącą dużych form słowno – muzycznych. Napisał polską wersję libretta musicalu „Notre - Dame de Paris” – Riccardo Cocciante i Luca Plamandou . W roku 2002 przełożył słynne oratorium Jerzego Fryderyka Haendla „Mesjasz”.
Wydał trzy tomy wierszy – „Drobiazgi liryczne”, Oficyna Literacka Kraków 1995, „Ambulanza” Wydawnictwo Bonobo 2005 oraz „Pies w tunelu” Wydawnictwo Iskry 2011. Za tom „Ambulanza” otrzymał Nagrodę Literacką im. Ks. Jana Twardowskiego, a za tom „Pies w tunelu” Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej.
Na przełomie lat 2008/2009 Jacek Cygan napisał libretto /muzyka: Piotr Rubik/ utworu o charakterze oratoryjnym „SANTO SUBITO” – Cantobiografia Jana Pawła II.
Jest autorem książki „Klezmer – Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego – Kleinmana” wydanej przez Wydawnictwo Austeria w roku 2009. Książka ta została przetłumaczona na język niemiecki i ukazała się w 2012 roku w Metropol Verlag w Berlinie.
W roku 2013 J. Cygan zadebiutował jako dramaturg. W krakowskim Teatrze STU odbyła się premiera jego sztuki „Kolacja z Gustavem Klimtem” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.
W roku 2014 wydał w Wydawnictwie Znak książkę „Życie jest piosenką”, gdzie zamieścił, jak mówi, „liryczne historie najważniejszych piosenek swojego życia”.
W tymże roku na zaproszenie Andrzeja Seweryna, dyrektora Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, przygotował spektakl „CYGAN W POLSKIM – Życie jest piosenką”, który grany jest z powodzeniem na Scenie Kameralnej.
Jacek Cygan jest kawalerem „Orderu Uśmiechu”, jedynego odznaczenia na świecie przyznawanego przez dzieci. Otrzymał także Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest Honorowym Obywatelem miasta Sosnowca.
Najbliższe koncerty

Kameraliści NOSPR / Ysaÿe / Enescu / Kameralnie, ale z symfonicznym rozmachem
Sala kameralna
Kup bilet
Kwartet Śląski / Panufnik / Metcalf / Somervell / Wiadomość z Walii i angielski klarnet
Sala kameralna
Kup bilet
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 1-3
Sala kameralna

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 4-6
Sala kameralna

Festiwal Katowice Kultura Natura / Ogrody rozstania / NOSPR / Alsop / Mahler
Sala koncertowa
Kup bilet