"Hej kolęda, kolęda!" Koncert świąteczny z udziałem publiczności / wydarzenie tłumaczone na PJM - NOSPR
"Hej kolęda, kolęda!" Koncert świąteczny z udziałem publiczności / wydarzenie tłumaczone na PJM
Przed koncertem prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Wydarzenie tłumaczone będzie na polski język migowy, serdecznie zapraszamy więc osoby g/Głuche oraz niedosłyszące wraz z osobą towarzyszącą – mamy zarezerwowaną dla Was pulę biletów w cenie specjalnej 30 zł, które można zakupić w kasach NOSPR lub zarezerwować pod adresem mailowym: kontakt@nospr.org.pl.
Święta to czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, chwila wspomnień o drogich sercu nieobecnych i okazja do celebrowania obyczajów zgodnie z tradycją. W tworzeniu niezapomnianych chwil z bliskimi polecamy się na wspólne śpiewanie kolęd z Cameratą Silesią oraz kwartetem smyczkowym i sekcją rytmiczną złożonymi z muzyków NOSPR.
Zwyczaj rodzinnego muzykowania z okazji Bożego Narodzenia uległ dziś niestety niemal zupełnemu zapomnieniu. To samo grozi tradycyjnej wigilijnej pasterce, która dawniej była z reguły mszą śpiewaną. Odprawiane o północy nabożeństwo było prawdziwym duchowym przeżyciem: kościół lśnił blaskiem tysięcy migoczących świec, w powietrzu unosiła się woń świerku i kadzidła, ołtarz spowijały białe, bogato zdobione nakrycia. Towarzysząca tej mszy muzyka była radosna, oddawała nastrój nadziei związany z narodzinami Jezusa, umacniała zgromadzonych w wierze i podnosiła ich na duchu. Pasterka wyzwalała w ludziach zapomnianą na czas adwentu radość życia, którą wierni wprost ze świątyni zabierali ze sobą do domowego ogniska.
Kolędowanie często towarzyszyło wiernym także podczas wieczerzy, którą spożywano w wigilię Bożego Narodzenia. Bywało, że wspólne rodzinne śpiewanie przeradzało się w… tańce przy akompaniamencie pianina. Nic dziwnego – kolędy znakomicie oddają radosny, świąteczny nastrój. Warto pielęgnować tę wyjątkową tradycję: według Kościoła katolickiego można to robić aż do święta Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej, przypadającego dopiero na początku lutego.
Niedzielny koncert świąteczny może też być okazją do sprawdzenia się. Czy pamiętamy chociaż część zwrotek ulubionej kolędy? Czy odważymy się zaśpiewać ją wspólnie, z tymi, którzy pieśni bożonarodzeniowe śpiewają wprost anielsko? Jeśli obawiacie się luk w pamięci, śpieszymy z pomocą – napisy ze słowami wszystkich kolęd i wszystkich ich zwrotek będziemy wyświetlać na ekranie!
Czas trwania koncertu: ok. 90 minut
Najbliższe koncerty
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna