Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci / Spotkanie autorskie z Maestro Antonim Witem - NOSPR
Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci / Spotkanie autorskie z Maestro Antonim Witem
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie NOSPR od 17 grudnia.
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Maestro Antonim Witem, które poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz ‒ autorka książki „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci. Antoni Wit w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz”.
Książka będzie dostępna do zakupienia w księgarni Bookiestra, w siedzibie NOSPR.
W dniu wydarzenia, po poranku noworocznym, we foyer na II piętrze będzie możliwość podpisania książki przez Maestro Antoniego Wita oraz Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz.
„Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci” to wywiad-rzeka z Antonim Witem, światowej sławy polskim dyrygentem, który przeprowadziła Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz ‒ krakowska dziennikarka muzyczna. Mistrz batuty szczerze i barwnie, nie skąpiąc anegdot w szesnastu chronologicznie i tematycznie ułożonych rozdziałach, opowiada o swoim życiu, rodzinie, zainteresowaniach, a przede wszystkim o bogatym dorobku artystycznym.
Antoni Wit ‒ urodzony 7 lutego 1944 roku w Krakowie, międzynarodowej sławy polski dyrygent muzyki symfonicznej. W swoim bogatym repertuarze posiada klasyczne i współczesne dzieła muzyki zagranicznej. Niemało uwagi poświęcił też muzyce polskiej. Dokonał wielu światowych prawykonań, m.in. utworów Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Mikołaja Góreckiego. Z wyróżnieniem ukończył dyrygenturę pod okiem prof. Henryka Czyża w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w 1967 roku. Studiował kompozycję w klasie Krzysztofa Pendereckiego oraz pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu (1967‒1968).
Jest także absolwentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1971 roku otrzymał II nagrodę w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Wielokrotnie sprawował funkcję dyrektora naczelnego lub artystycznego krajowych i zagranicznych orkiestr, m.in. Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (1983‒2000), Filharmonii Narodowej w Warszawie (2002‒2013), Orquesta Filarmónica de Gran Canaria (1987‒1992).
Występował niemal na całym świecie, dyrygując najlepszymi orkiestrami, m.in. Berliner Philharmoniker, BBC Symphony Orchestra, oraz występując z wybitnymi solistami, m.in. z Wandą Wiłkomirską, Wiesławem Ochmanem, Piotrem Palecznym, Mścisławem Rostropowiczem, Leonardem Bernsteinem. Nagrał ponad 200 płyt dla znanych wytwórni, takich jak EMI, CBS, Decca, w tym ponad 30 dla NAXOS z muzyką polską. Łącznie ich sprzedaż przekroczyła 5 milionów egzemplarzy.
Wśród licznych nagród, wyróżnień i odznaczeń, jakie otrzymał, są: Fryderyk (2002), Grammy (2013), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2011), Order Narodowy Legii Honorowej przyznawany przez Republikę Francuską (2015). Jest zapalonym cyklistą, wielką sympatią i podziwem darzy Japonię, do jego hobby należy statystyka.
„Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci” jest fascynującą opowieścią światowej sławy dyrygenta o drodze z rodzinnego domu w Krakowie na estrady największych sal koncertowych świata. Antoni Wit mówi o swoim życiu i spotkaniach z 235 orkiestrami, którymi dyrygował na niemal wszystkich kontynentach. Swojej książki nie kieruje jednak tylko do melomanów, lecz także do osób, którym muzyka poważna wydaje się skomplikowana lub trudna. Dzięki tej lekturze stanie się ona przystępna i zrozumiała. Czytelnicy będą też mogli odkryć rolę dyrygenta – artysty we fraku, stojącego przed orkiestrą, który wraz z muzykami realizuje własną koncepcję utworu zapisanego w partyturze. Herbert von Karajan powiedział Antoniemu Witowi, że w dyrygowaniu muzyka jest najważniejsza. Maestro Wit to wie, a my dowiemy się o tym z tej książki.
Wiesław Ochman
Zachęcamy do wysłuchania wywiadu z Maestro Antonim Witem i Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz.
Gramy bezpiecznie – aktualne zasady uczestnictwa w wydarzeniach w NOSPR – tutaj
Patron medialny
Najbliższe koncerty
MIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
MIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
JazzKLUB / Adam Baran & Helicopets / Młodzi, gniewni, z nagrodami / Laureaci konkursu Jazz Juniors 2024
Sala kameralna
Kup biletMIUOSH - PIEŚNI WSPÓŁCZESNE II
Sala koncertowa
Kalejdoskop / Dzięcięce kino organowe / Zaczarowany ołówek / dla przedszkolaków i klas 1-3
Sala koncertowa
NOSPR / Vermeulen / „Zbyt dużo nut!” / Gala Mozartowskich arii i symfonii
Sala koncertowa
Brak biletówDźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR