Camerata Silesia / Paco Peña / Międzynarodowy Dzień Ziemi - NOSPR
Camerata Silesia / Paco Peña / Międzynarodowy Dzień Ziemi
Paco Peña - Requiem for the Earth
Paco Peña skomponował Requiem na zamówienie organizatorów festiwalu w Salisbury w roku 2004. Utwór w poruszający sposób opowiada o ulotności naszego doczesnego życia: w swoim czasie wszyscy odejdziemy, trwając jednak w przekonaniu, iż nowe pokolenie przejmie od nas pałeczkę, a życie będzie toczyło się jak dotąd, niezmiennie i bez końca. Utrzymane w stylu flamenco dzieło i jego części – Dies Irae, Libera Me i Agnus Dei – wykraczają poza tradycyjną liturgię katolicką, bo choć msza żałobna jest wyrazem wiary w życie wieczne – nadziei, że w dniu Sądu Ostatecznego okazujące skruchę dusze znajdą miejsce w niebie – Requiem Paco Peñi to lament nad losem naszej planety.
Czy flamenco jest odpowiednim środkiem wyrazu dla Requiem dla Ziemi? Ricardo Molina, urodzony w Kordobie poeta, pisze, że flamenco wyrasta z andaluzyjskiej ziemi jak drzewo, i jak drzewo czerpie życiodajne soki z jej historii. Głos śpiewaka snuje przejmującą opowieść o najważniejszych w życiu sprawach. Podczas gdy inne formy taneczne, w tym balet klasyczny, mogą wynieść nas w przestworza, unieść pod niebiosa, flamenco trzyma się ziemi, z niej powstaje i ją jako miejsce naszych narodzin opiewa. Słychać w nim namiętność, rozpacz i radość, nie ma duchowości ani wzniosłości. Jest w nim codzienność, trud przetrwania w okrutnym świecie. Mówi o tym, co nas otacza, prostym, mocnym językiem, porywami gwałtownych emocji.
W Mszy Flamenco (1988) przejmujący lament śpiewaka ściera się z bardziej krągłą, mniej synkopowaną partią chóru. Rodzące się w ten sposób napięcie dodaje autentyczności zarówno flamenco, jak i liturgicznej stronie dzieła. Requiem dla Ziemi jest niemniej dramatyczne, niosąc przy tym potężne przesłanie – nie tylko dla chrześcijanina, lecz dla każdego, komu na sercu leży los Ziemi. Mówi w nim o zbiorowej odpowiedzialności za zniszczenie podstawowej tkanki życia w takim stopniu, iż nasze własne czyny mogą przynieść zgubę nam samym i innym formom życia. Requiem wyraża więc głęboką troskę o ludzkość. Jednocześnie jednak zachęca, by z pewną nadzieją spojrzeć w przyszłość, jego najważniejszym przesłaniem jest bowiem pewność, że aby ocalić naszą planetę, musimy działać natychmiast.
www.pacopena.com
Najbliższe koncerty

NOSPR / Todorow / Symfonia rewolucyjna
Sala koncertowa

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 1-3
Sala kameralna

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 4-6
Sala kameralna

Festiwal Katowice Kultura Natura / Ogrody rozstania / NOSPR / Alsop / Mahler
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Festiwal Katowice Kultura Natura / Powrót do raju? / Orchestra di Santa Cecilia / Harding / Bell
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR

Koncert w porze drzemki dla rodziców z maluchami (do 12 miesięcy)
Sala kameralna

Inauguracja instalacji Marcina Dymitra „Dźwięk w ruchu”
Foyer NOSPR