Camerata Silesia / Marcin Zdunik - NOSPR
Camerata Silesia / Marcin Zdunik
Władysław Leszczyński – Mandatum novum
Johann Sebastian Bach – V Suita c-moll na wiolonczelę solo BWV 1011
Ola Gjeilo – „Serenity (O Magnum Mysterium)” na chór mieszany i wiolonczelę
John Tavener – „Svyati” na chór mieszany i wiolonczelę
Paweł Łukaszewski – Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu (prawykonanie)
Kwietniowy koncert Cameraty z udziałem wybitnego wiolonczelisty Marcina Zdunika wprowadzi w nastrój zbliżającego się Wielkiego Tygodnia.
Mandatum novum autorstwa polskiego kompozytora barokowego i jednocześnie paulina z Jasnej Góry, Władysława Leszczyńskiego (1616–1680), rozważa obrzęd obmycia nóg apostołom przez samego Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Kompozycja była wykonywana podczas liturgii Wielkiego Czwartku, stąd zamiast organów, których Kościół katolicki zabrania używać aż do Wielkiej Soboty, chórowi towarzyszy partia wiolonczeli.
Wyjątkowo melancholijna i pełna bolesnej ekspresji sarabanda z V Suity c-moll na wiolonczelę solo BWV 1011 Johanna Sebastiana Bacha (1685–1750) często bywa wykonywana jako utwór żałobny. Nostalgiczna suita, w posępnej tonacji c-moll, rozpoczyna się skupionym w wyrazie preludium o charakterze uwertury francuskiej, po której następują tańce: allemande, courante, wspomniana sarabanda, dwa gawoty oraz typowo francuski w wyrazie szybki gigue.
Utwór Serenity (O Magnum Mysterium), którego twórcą jest norweski pianista i kompozytor Ola Gjeilo (ur. 1978), pochodzi z oficjum bożonarodzeniowego. W nastrój pełen zadumy wprowadzają proste akordy chóru i solowa, liryczna partia wiolonczeli. W perspektywie tajemnicy Wielkiego Tygodnia Jezus Chrystus, zmartwychwstając, rodzi się ponownie…
Kompozycja Svyati angielskiego twórcy Johna Tavenera (1944–2013) jest związana z obrzędem ostatniego pożegnania zmarłego w Kościele prawosławnym. Chór przedstawia opłakujących wiernych, a wiolonczela symbolizuje samego kapłana bądź też ikonę Chrystusa. Jak w greckiej tragedii, obie partie prowadzą przejmujący dialog o życiu i śmierci.
Utwór Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Pawła Łukaszewskiego (ur. 1968), skomponowany specjalnie na zamówienie Cameraty, wpisuje się w bogatą tradycję muzyczną przedstawiania słów cierpiącego Jezusa, zaczerpniętych ze wszystkich Ewangelii. Oszczędność środków wyrazu w partii chóru (np. powtarzane motywy, szepty) kontrastuje z wirtuozowskimi przebiegami melodyczno-rytmicznymi wiolonczeli.
Wojciech Stępień
Utwór Pawła Łukaszewskiego został Dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
Najbliższe koncerty

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 1-3
Sala kameralna

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 4-6
Sala kameralna

Festiwal Katowice Kultura Natura / Ogrody rozstania / NOSPR / Alsop / Mahler
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Festiwal Katowice Kultura Natura / Powrót do raju? / Orchestra di Santa Cecilia / Harding / Bell
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR

Koncert w porze drzemki dla rodziców z maluchami (do 12 miesięcy)
Sala kameralna

Inauguracja instalacji Marcina Dymitra „Dźwięk w ruchu”
Foyer NOSPR
